SAKPROSA: Denne boken er varmt anbefalt.

Boktips: – Et prisverdig bidrag

Ukens boktips holder seg til saken.

Publisert

Anbefalingsspalten fra biblioteket går sin seiersgang på OAvis.no og denne uken gjør vi et stopp i saksprosaens vidunderlige verden. 

Det er bibliotekar Kristin som anbefaler denne uken.

Generasjon angst av Jonathan Haidt

Jonathan Haidt er en amerikansk sosialpsykolog og forfatter. Han argumenterer for at smarttelefonen har koblet om barndommen fra å være basert på lek til å være fokusert på smarttelefoner. 

Parallelt med dette tenderer foreldre paradoksalt nok til å overbeskytte barna i den «fysiske» verden, mens barn i større grad er overlatt til seg selv i den virtuelle. I den grad man kan snakke om generelle modi i barndom og ungdom, får en telefonbasert barndom barna til å befinne seg i en beskyttelsesmodus, versus en undersøkelses-modus i en lekbasert barndom. 

Forfatteren kobler disse endringene sammen med dårligere mental helse hos ungdommer.

Boka «Generasjon angst. Hvordan den store omkoblingen av barndommen skaper en epidemi av psykisk sykdom» bærer rett nok en påståelig og tendensiøs tittel. En skandinavisk leser vil også notere seg en del særamerikanske eksempler og utfordringer uten den samme relevansen. Men boka er i sin helhet både balansert og analytisk, og den bygger på et bredt kildemateriale. Den er lettlest og samtidig grundig, og den er skrevet for deg og meg, det vil si alle som er interessert i ungdom, internett, sosiale medier og psykisk helse. 

Den stiller i samme klasse som «Stjålet fokus» av Johann Hari, og «Skjerm barna» av Maja Lunde, og er et prisverdig bidrag i en debatt som aldri stilner.

Her er noen flere anbefalinger:

Powered by Labrador CMS