– De som leser lever lenger
Ordføreren tok turen opp i høyden for å promotere «Den store høytlesningsdagen».
Tirsdag 23. april markeres «Den store høytlesningsdagen» i Nordre Follo, med en rekke arrangmenter i Kolben og andre steder i gamle Oppegård kommune.
For å varme opp til arrangementet tok ordfører Cecilie Pind nylig turen opp i det 12 meter høye Hjellsåstårnet på Kråkstad. Der fikk hun høre høytlesning fra bibliotekarene i Nordre Follo.
– Det er nydelig å bli lest for, og særlig ute i naturen, sa ordføreren etter turen.
Bakgrunnen for stuntet er å få oppmerksomhet rundt hvor viktig det er å lese høyt for barn, noe barnebibliotekar Randi Rosasen er opptatt av.
– Det er svært viktig å lese høyt for barn, også før de selv kan snakke. Det styrker både språkutvikling, samspill med foreldrene og evnen til konsentrasjon, sier Rosasen.
– Og så viser forskning at de som leser bøker lever lenger, ler hun.
Svartskogforfatter til Ski
På programmet i Kolben står blant annet besøk fra politiet og en opplesning av Karius og Baktus for de minste.
I tillegg blir det bokbad med lokal forfatter Nina Anderson Sjødal fra Svartskog, i Ski bibliotek kl. 12.
Sjødal har nettopp gitt ut siste bok i Eline-serien. Den har tittelen «Emobitch», og avslutter triologien som begynte med «Vildeskuffen» og «VM i løgn».
Mot kvelden blir det forestilling med dansegruppen Tramp, som tar med seg publikum inn i trollfortellingens verden i Kolben, før dagen avsluttes med nattalesestund for barn.
Diktløype på Jordbærsletta
For dem som ønsker å kombinere høytlesning med en tur i frisk luft, er det satt opp en diktløype ved Jordbærsletta på Kolbotn. Her kan store og små følge ti poster med dikt frem til 24. april.
Arrangementene er åpne for alle, og biblioteket håper på godt besøk.
– Vi ønsker å vise frem hvilke fantastiske opplevelser som ligger i det å lese og bli lest høyt for, sier bibliotekar Monica Blegvad.