– Hvor har respekten for kulturminnet tatt veien?
Severin Breivik er opprørt over behandlingen av Oppegårds tusenårs-sted.
NB: Dette er et debattinnlegg, skrevet av en ekstern bidragsyter.
Hvor har respekten for kulturminnet på Oppegårds 1000 års sted tatt veien?
For 25 år tilbake i år 2000 valgte Oppegård tunet på Østre Greverud til kommunens offisielle tusenårssted. En stor stein fikk inngravering og et eiketre ble plantet.
Eika kan som kjent leve/vokse i opptil 1.000 år og blir stor og monumental med mange hundre års vekst og visdom. Det er symbol med lange perspektiv.
Mange av oss som var tilstede der den dagen, syntes nok at treet fikk en altfor beskjeden og trang plassering på tunet. Det skal jo vokse i mange 100 år og bli stort som gårdens tuntre. Selve markeringen på kommunens tusenårssted for 25 år siden, var en vakker og respektfull handling for det nye tusenårets start.
På vei over tunet på Østre Greverud nylig, oppdaget jeg til min skrekk at 1000-års eika nærmest er blitt borte, innrammet og gjort nesten usynlig og vanskelig tilgjengelig på grunn av et nybygget ladestasjonsskur på tunet?!
Hva er det som skjer? Er de totalt historieløse de ansvarlige som drifter golfbanen? Hvor er kommunens folk med ansvar for tusenårs tunet som kan tillate at dette skjer?
For meg fremstår denne ladestasjonen totalt malplassert. Ja, den fremstår nærmest som en skjending og vanære av vårt felles kulturminne bare etter 25 år .
Nå må rette myndighet snarest rydde opp, det vil si fjerne hele eller deler av dette ladeskuret slik at 1000 års eika kommer «synbart på tunet» igjen, blir ivaretatt, gjødslet og vernet som det levende tusenårsminnet eiketreet er planet for!
Dette eiketreet bør nå gis en frisone med en radius på minst 2,5 m og et pent skilt som forklarer dette treets spesielle oppgave. Det synes nødvendig å få gjort.
Severin Breivik