Elendige isforhold forklares med snøfall
Hjulspor, rugler, klumper og hakk. En tur på isen på Tårnåsen er trolig mer helseskadelig enn helsebringende akkurat nå.
Norsk skøytehistorie har mange store og stolte øyeblikk opp igjennom årene. Hjallis, Kupper´n, Bjørg Eva Jensen. Rolf Falk Larsen og Johan Olav Koss er alle superstjerner fra sin æra.
Historiebøkene er kanskje ikke stappfull av lokale skøytestjerner, og høyst sannsynlig ble det heller ikke skapt noen nye på Tårnåsen denne uken.
Her er nemlig isen så dårlig at du aller helst bør ha brodder, kontra skøyter. Har du også lurt på hvorfor skøyteisen på Tårnåsen skole er av «historisk dårlig» kvalitet?
Det gjorde i hvert fall vi i Oppegård Avis, etter et besøk. Bildene taler kanskje for seg, men saken fortsetter under bildene.
– Så langt har vi ikke meldt noen flater klare med god is
Siden byggingen av Sofiemyr skole har gjort at isflaten i hockey-rinken er midlertidig flyttet til Siggerud, er skøyteglade innbyggere prisgitt «skoleisene».
Som alle andre isflater på skoler i kommunen, er det også Nordre Follo kommune som tilrettelegger for denne skøytebanen på Tårnåsen skole.
Eller skøytebane og skøytebane.
Oppegård Avis har stilt kommunen følgende spørsmål: Hvorfor er det så dårlig isforhold og hva kan kommunen gjøre for å forbedre forholdene?
Gry Larsen, virksomhetsleder i Vei og park i Nordre Follo kommune svarer dette.
– Kommunen begynte å legge is på skøytebanene så snart kulden kom. Vi legger is på mange flater rundt i kommunen, og det tar tid å bygge opp en god såle på alle. Denne jobben gjøres innimellom vintervedlikeholdet på kommunale veier. Så langt har vi ikke meldt noen flater klare med god is. Mens vi nå jobbet med isflatene kom det snø som gjorde det nødvendig å prioritere vintervedlikehold på veiene, forklarer Larsen.
Hun la også til at det nå sannsynligvis blir enda litt dårligere isforhold de neste dagene, før det forhåpentligvis blir litt bedre igjen.
– Isbanene legges altså utenom normal vinterdrift. Alle banene ble måket i går, derav hjulsporene. Vi fortsetter nå arbeidet med å legge is mens vi har kuldegrader. Til helgen er det meldt mildvær. Dette gjør nok at isbanene smelter litt før vi kan begynne arbeidet igjen dersom det blir kuldegrader. Vi gjør arbeidet så godt vi kan ut fra de rådende forhold.
Forventer at det følges opp
Camilla Hille, tidligere utvalgsleder for oppvekst idrett og kultur, men også en ekte skøyte-elsker og ishockeyspiller, forventer at den nye utvalgslederen følger opp dette.
– Det har vært et klart politisk ønske å sprøyte flere baner i kommunen i kalde perioder. Det skal også være gode rutiner for dette, sier Hille.
– Det finnes vel knapt et billigere og mer effektivt tiltak enn å sprøyte baner for barna våre på vinteren. Det får unger i aktivitet og lek ute og i det ligger det mange folkehelse-effekter. Slik banen er på Tårnåsen er det bare å beklage og så har jeg en forventning, både som skøyte-elsker og tidligere ansvarlig utvalgsleder, om at ny utvalgsleder følger opp dette. Det kan hende det er lurt med en ny gjennomgang av rutinene, for vi skal legge til rette for barna våre i denne kommunen, sier hun til Oppegård Avis.