SISTE STEMME: Elias Mehini fikk æren av å levere den aller siste stemmen i valglokalet på Kolbotn.

Elias (18) leverte valgets siste stemme

Førstegangsvelger Elias Mehini (18) var ute i aller siste liten, men rakk å stemme med et nødskrik.

Publisert Sist oppdatert

Klokken 20.59 småjogget 18-åringen Elias Mehini fra Tårnåsen inn dørene i Gamle Oppegård rådhus på Kolbotn. Med det ble han den aller siste som fikk levere sin stemme til årets valg.

Og hvis du allerede har rukket å registrere den flotte hårfrisyren på bildet over, så er faktisk det årsaken til at valget holdt på å glippe for førstegangsvelgeren.

– Det gikk greit, men det ble litt siste liten. Jeg var hos frisøren i Oslo og så tok det lengre tid enn planlagt, lo Mehini.

HER SKJER DET: Historie ble skrevet da Elias Mehini gjorde borgerplikten for aller første gang.

Ville påvirke samfunnet

Det føltes godt å gjøre sin aller første borgerplikt.

– Det føles veldig bra, for det er viktig å ytre meningen sin og påvirke samfunnet. For meg har det vært viktig å stemme å et parti som vil gjøre samfunnet vårt bedre og gi folk likere muligheter, sa 18-åringen til Oppegård Avis.

– Og så var det viktig for meg å gi en stemme til et parti som fordømmer folkemordet i Gaza, la han til.

Like greit gikk det ikke for kompisen Abdulai Mohammed.

– Jeg fikk ikke stemt dessverre, for jeg bor i annen kommune. Den regelen hadde jeg ikke fått med meg, så det var surt, sa Mohammed.

TOMMEL OPP: Mens kompisen Elias fikk stemme, måtte dessverre Abdulai Mohammed (19) snu i døra uten å stemme.

Uten kø

Den som trodde at det ville stå et titalls personer i kø utenfor lokalet rett før stenging, må tro om igjen. Folk var åpenbart ute i god tid, og i løpet av det siste kvarteret Oppegård Avis lusket i buskene utenfor rådhuset, var det bare noen få personer innom.

Det er stikk i strid med resten av dagen, kan leder av stemmestyret i Kolbotn valgkrets, Mona Wiger, fortelle.

– Det har vært fullt trøkk hele dagen og det er veldig gledelig. Vi har hatt både menn, kvinner, småbarnforeldre og eldre innom gjennom hele dagen, men det har bare vært blide og fornøyde folk innom, sier hun fornøyd.

OVER OG UT: Etter elleve intense timer, kunne Mona Wiger omsider stenge dørene.

– Jeg hadde kontroll altså

En av de blide velgerne var Angela Nygaard, som rakk stemmelokalet med noen små minutter.

– Jeg var på en fotballkamp, men jeg hadde kontroll, sa hun til Oppegård Avis.

Også Anthony Johansen fikk gjøre sitt valg.

– Jeg kommer rett fra jobb, men dette gikk med god margin, smilte han.

RAKK DET: Med noen få minutters margin rakk John Hellevik og Angela Nygaard å levere sine stemmer.
RETT FRA JOBB: Anthony Johansen kom rett fra jobb i Oslo brannvesen og fikk stemt like før lokalet stengte.
Powered by Labrador CMS