Elevbesøk tok OAvis med storm
Hva er en avis? Hvordan lages en nyhet? Hvor mye kaffe drikker dere? Det vet elevene ved Follo barne- og ungdomsskole etter tirsdagens OAvis-besøk.
En av førjulens viktigste tradisjoner for oss som lager OAvis, er at den blide og nysgjerrige gjengen fra Follo barne- og ungdomsskole på Langhus stikker innom redaksjonen.
Medier og nyheter, både falske og ekte, står fast på programmet for elevene, og hva er vel da bedre læring enn å stikke innom en ekte redaksjon?
I løpet av en god time rakk de både et lite miniforedrag om nyheter, en dose halvkjedelig voksenlærdom om ulike typer aviser, en rask omvisning i lokalene, noen kopper kakao og litt tullprat. De lurte også på hvor mange kopper kaffer vi drikker i løpet av en dag og hvorfor noen av kontorene var så rotete...
Det aller viktigste var kanskje likevel at vi fikk en hyggelig time sammen og ikke minst at vi fikk kjørt gjennom en spontan «7 på gata» om hva de ønsker seg til jul og hva det beste med julen er.
Her må dere voksne ta notater!
Marie Braathen (14), Kråkstad:
– Jeg ønsker meg faktisk en hest på hjul og det har jeg ønsket meg veldig lenge. Jeg håper det skjer i år. Det beste med jula synes jeg er å spise god mat, være sammen med familien og åpne gaver.
Åsmund Barreth Wegge (14), Kolbotn:
– Jeg vet egentlig ikke helt hva jeg ønsker meg til jul. Jo, jeg ønsker meg et overvåkningskamera. Det skal stå på rommet mitt, for da kan jeg overvåke foreldrene mine hvis de sniker seg inn på rommet mitt. Jeg synes det beste med jula er å få besøk.
Betina Forfang (13), Enebakk:
– Jeg ønsker meg en lavalampe! Den trenger egentlig ikke være så stor, men jeg har lyst at den skal være grønn, for det synes jeg er fint. Det beste med julen er å få feire den sammen med familien. Det er veldig koselig.
Matheo Ø-Arntzen (13), Tårnåsen:
– Jeg ønsker meg en stor og ekte traktor, men den må være av merket Fendt. Det er fordi bestefaren min har det. Det vil jeg ha også. Det beste med julen er at det kommer masse folk på besøk.
Vincent Falevica (13), Siggerud:
– Jeg gleder meg til jul og det jeg håper aller mest på er en løve. Ikke en ekte løve, men en lekeløve. Det beste med julen er at man kan leke og jeg liker aller beste å ake, så jeg håper det snart kommer litt snø.
Rabiia Elmurzaeva (15), Vestby:
– Jeg ønsker meg veldig en iPhone 16. Det drømmer jeg om til jul i år. Da kan jeg spille på den. Jeg vete egentlig ikke helt hva det beste med julen er, men det er i alle fall fint med ferie.
Julie Loonpong (15), Vinterbro:
– Jeg har ikke så mange julegaveønsker i år, for vi skal reise på ferie til Thailand. Det blir sikkert varmt og kjempedeilig, men det beste er at vi skal besøke mormor som bor der. Jeg har ikke sett henne på ett år så det gleder jeg meg til.
Hva så med de voksne?
For ordens skyld spurte vi de voksne rundt bordet om hva de ønsker seg til jul, og her var det mye forskjellig som stod på listen:
– Snø!, ropte den ene.
– Jeg har nettopp fått meg en hest, så jeg ønsker meg ikke noe spesielt, sa en annen.
– Jeg vil også ha snø, sa den tredje.
– Og jeg vil gjerne ha litt bunadssølv, lød det fra forsamlingen.
– Og jeg vil ha en ny badedrakt, for jeg har tenkt å isbade i julen, var et annet svar.
Den siste ønsket seg til litt sydligere strøk, om enn ikke så alt for mange mil.
– Jeg drømmer om en tur til Fanø i Danmark. Der er det helt fantastisk, avsluttet hun.