LITT AV HVERT: Skismurning, Twist, øyer og gamle lover er blant temaene i ukens Oavis-nøtter.

Knekker du ukens Oavis-nøtter?

30 spørsmål som skal gi alle og enhver litt å bryne seg på. Hvor mange riktige får du?

Annenhver mandag er det quiz-aften på pizza- og vinbaren Vinoria i Kolbotn sentrum. Lagene går intellektuell mannjevning og bryner seg på varierte spørsmål – der kun quizmaster Øyvind Ludts faktaorienterte fantasi, setter begrensninger. 

Siden Ludt også er et kjærkomment, dog perifert, redaksjonsmedlem hos Oppegård Avis, har vi forhandlet oss frem til å bruke spørsmålene i Oavis-drakt så fort pizzamelet og støvet har lagt seg på Vinoria. 

Quizen ER en Vinoria-quiz, men i denne sammenhengen er det Oavis-nøtter.

Fersk quiz

Nedenfor finner du quizen fra mandag 29. januar. Mandag 12. februar kan du kanskje samle sammen en liten gjeng og bli med på moroa, mens du nyter både vått og tørt, salt og søtt. Quizen starter cirka klokken 19. 

Uansett, her er quizen fra denne uken: (Fasit finner du i lenke nederst i saken)

1. Vi skal frem til et godteri som er kjent under en forkortelse av det tyske ordet for peppermynte. Det ble funnet opp i 1927 i Østerrike, men selges nå i over 80 land og har produksjon i USA og Østerrike. Godteriets hovedgimmick ble funnet opp i 1949 i form av en lighter, men har siden kommet i tusenvis av ulike varianter. Hvilket godteri?

2. Barcelona og Real Madrid spiller El Classico, mens Manchester City mot Newcastle er humoristisk døpt Oil Classico. Men hvilket lokaloppgjør i norsk fotball har fått kallenavnet «Ælv Classico»?

3. Tre filmer deler rekorden i å ha vunnet 11 Oscar-statuetter. Nevn én av de tre filmene for ett poeng – klarer du alle tre kan du få to poeng.

4. Nevn en temperatur der Swix anbefaler å bruke vanlig Swix Blå (V30) festevoks på nysnø?

5. CargoNet og Onrail er de dominerende aktørene i Norge innen hvilken næring?

6. Hva slags byggverk var det Minotauros voktet ifølge gresk mytologi?

7 A: Hva er det mest folkerike landet i Afrika?

7 B: Og hvilket land har størst befolkning i Europa?

8. I februar starter TV 2s nye satsing «Vinnerschkalle» der kjendiser skal bli utfordret på nye artige måter under programleder Petter Northugs ledelse. Northug har med seg en fiktiv programledermakker spilt av Harald Eia. Hva kalles denne karakteren?

9. I år kan vi feire at vi har hatt en felles lovbok for Norge i 750 år. Loven som trådte i kraft i 1274 er oppkalt etter opphavsmannen. Hva kalles den?

10. Hawaiiøyene består av 132 vulkanske øyer og atoller, blant dem åtte store øyer. Én av de heter Hawaii, nevn én av de andre åtte store øyene.

11. A: I år er det 100 år siden tidenes første vinter-OL. Hvor ble det arrangert?

B: Tre byer har arrangert vinter-OL to ganger. Nevn én av byene for ett poeng, alle tre for to poeng.

12. Hvor finner verdens største demokratiske valg sted?

13. Hva er python, BASIC, Java og pascal eksempler på?

14. A: Hvor i verden finner vi palasset Al-Hambra, som står på Unescos verdensarvliste?

B: Norge har åtte oppføringer på verdensarvlista til Unesco. Nevn ett av stedene. (Du skal selvsagt få to poeng om du klarer alle åtte …).

15. Hvem hadde i 1999 en stor hit med låten «Freestyler»?

16. Hvilken jobb fikk Oddmund Løkensgard Hoel sist uke?

17. Hva står LED for?

18. Hvem var den legendariske dansepartneren til Fred Astair, i filmer som Top Hat og Swing Time?

19. A: Hvem vant aller første sesong av Skal vi Danse?

B: Årets sesong av Mesternes mester ble spilt inn på Sørlandet. Hva heter restauranten i Lindesnes der natt-testen foregår denne sesongen?

20. Brasil grenser til alle land i Sør-Amerika, med unntak av to. Hvilke to?

21. A: Hvor havner du om du om du først seiler gjennom Dardanellene, så Marmarahavet og så gjennom Bosporosstredet?

B: Hvilken by ligger innerst i Finskebukta?

22. A: Hvilket land har et flagg med de samme fargene som Norge, og samme mønster, men med et rødt kors, med blå bord og hvite hjørner?

B: Hva er det eneste nasjonsflagget i verden som verken har noen form av rødt, hvitt eller blått i seg?

23. Hva er de to bitene i Twistposen, som du også kan kjøpe utenfor Twistposen som egne varemerker?

24. Twist er også en dans. Hvilke to skuespillere sto for filmhistoriens mest ikoniske twist i en filmklassiker fra 1994?

25. Den Internasjonale Domstolen (ICJ) besluttet sist uke at den vil åpne folkemordsak mot Israel. Hvilket land var det som bragte saken inn for domstolen?

26. Om du drar til Paris og besøker et arrondissement, hva eller hvem har du besøkt da?

27. Hva heter monsterhitlåten fra 1983 som tar for seg faren for storkrig utløst av ufarlige tilfeldigheter, der vi hører om både UFO-er, fyrstikker og bensinkanner, ballonger, jagerfly, Captain Kirk og nesten 100 krigsministre.

28. Bare én hovedstad i verden begynner på I. Hvilken Hovedstad?

29. Lillebjørn Nilsen-spesial:
A: hva heter visen av Lillebjørn Nilsen der disse tekstlinjene forekommer:

«Det er sommer det er varmt om dagen
Alle har det nokså bra unntagen
De som klager over vind på Skagen
Men jeg har kald makrell og pils i magen»

B: En gang gitarkamerat – alltid gitarkamerat. Hvem er de tre andre Gitarkameratene?

C: Hvilken vise sang Lillebjørn Nilsen sammen med 40.000 andre på Youngstorget 26. april 2012?

D: I «Crescendo i gågata» bruker Lillebjørn melodi fra et kjent klassisk musikkverk, som han også nevner i teksten. Hvilket musikkverk?

30. Hvem hadde i 2010 en stor hit med «Dancing on my own»?

Powered by Labrador CMS