EOD-OPERATØRER: Det var Forsvarets EOD-beredskap fra Sessvollmoen som ble sendt til Sofiemyr i kveld. Som personell i Forsvarets operative enhet må deres identiteter holdes skjult.

Konkluderte med at granaten var «kald»

Forsvarets EOD-beredskap (Explosive Ordnance Disposal) er på Oppegård gjenvinningsstasjon. 

Publisert Sist oppdatert

OPPDATERING: Klokken 22.22: 

Granaten ble konstatert som en kald granat med dansk opphav. En av Forsvarets representanter på stedet forteller: 

 – Det er snakk om en kald granat. Det er en dansk modell fra 1932 som er brukt brukt gjennom 2. verdenskrig, men ikke i Norge. 

– Dersom denne hadde vært skarp måtte den sprenges på stedet. Man må alltid la objektet ligge og varsle politi som kaller inn Forsvaret for å bistå. Det gjelder all ammunisjon og eksplosiver.

Han understreker:

– Vi håndterer alt som smeller. 

Ikke mulig å se forskjell på «skarp» og «kald» granat

Det er ikke mulig å se forskjell på om denne granaten var kald eller skarp uten utdanning og kompetanse til å undersøke. Det er veldig krevende. 

– FolloRen har håndtert denne saken bra, men de  burde ikke ha flyttet på den, sier vedkommende. 

FolloRen valgte å flytte granaten noen meter til et antatt «tryggere» område. 

SLIK VAR DEN OPPRINNELIGE SAKEN: 

Rundt klokken 21.45 ankom Forsvaret Oppegård gjenvinningsstasjon. Oppegård Avis er på stedet og rapporterer direkte. 

– Det har ankommet en enhet fra Sessvollmoen, vi får ikke være med bort på grunn av sikkerhetssone, sier Oppegård Avis sin reporter på stedet, Hilde Hammer. 

Mistenkelig granat

I følge Dag Øvrom, driftssjef for FolloRen sine gjenvinningsstasjoner skal granaten ha blitt omtalt som interessant, på grensen til mistenkelig, av Forsvarets mannskap. 

– Oi, den var interessant, skal en fra Forsvaret ha sagt ifølge Øvrom, referer Hammer fra stedet. 

– Vi får inntrykk av at granaten skal pakkes inn og transporteres bort. Den er foreløpig ikke avskrevet. 



Powered by Labrador CMS