Kan du din Kvikk Lunsj?
Det er bare å glede seg, for her er dagens påskespørsmål fra OAvis.
Vår lille påskequiz rusler og går, takket være quiz master Odd Erik Skavold Lystad.
Til å være fra helt feil by i vakre Møre og Romsdal er han nokså kjapp i topplokket, og i dag har han kokt sammen en deilig liten ti-retter for våre lesere.
Som vanlig får du fasiten under første bilde.
Dagens spørsmål
1: Hvor stor andel utgjør kjeksen i en Kvikk Lunsj? Den vanlige Kvikk Lunsjen, altså. Det er en prosentandel av vekten vi er på jakt etter, og vi gir litt slingringsmonn her.
2: I 1985 ble Jean-Louis Michel og Robert Ballard de første til å finne noe mange hadde lett etter i flere tiår. Hva fant de?
3: Hva slags dyr er en kobbe?
4: Hva er Telstar, Etrusco Unico, Teamgeist og Jabulani eksempler på?
5: Hvem skrev eventyret «Prinsessen på erten»?
6: Hvilket land har flest tidssoner?
7: Hvilken elv renner gjennom flest land?
8: Hvilken planteslekt heter på fagspråket «musa», som dyrkes for mat i hele det tropiske beltet langs ekvator både i Amerika, Asia og Afrika? Matvaren vi får av denne planten omtales gjerne som en frukt – men er teknisk sett et bær.
9: Asgeir Borgemoen slo gjennom som barne-TV-programleder i 2000. Hva het det første programmet han ledet – og hva slags dyr var hans sidekick?
10: I låta «That Don’t Impress Me Much» av Shania Twain nevner hun to kjendiser ved navn. Hvem?
Dagens fasit
1: 20 % (+/- 5% hver vei)
2: Vraket av Titanic
3: En sel
4: Fotballer (brukt i VM)
5: HC Andersen
6: Frankrike (de har 12, mens Russland og USA har 11)
7: Donau (Tyskland, Ungarn, Romania, Østerrike, Serbia, Bulgaria, Kroatia, Moldova, Ukraina og Slovakia)
8: Banan
9: Fritt Fram, og en vaskebjørn
10: Brad Pitt og Elvis Presley