KOM, SÅ OG VURDERTE: Søndag ettermiddag var politikere fra styringspartiene Høyre, FrP, Pensjonistpartiet og Sp på befaring i Kolbotn sentrum, for å blant annet få et inntrykk av Villa Venleik.

Skjebnedøgn i vente for omstridt Kolbotn-villa

KOLBOTN: Tirsdag skal fremtiden til Villa Venleik avgjøres. Vi ble med da politikerne dro på befaring.

Publisert Sist oppdatert

Tirsdag samles politikerne i utvalget for plan og byggesak i kommunen for å behandle saken om fremtiden til eneboligen Villa Venleik i Kolbotn sentrum. Huset er et av svært få av de såkalt opprinnelige husene på Kolbotn, og mens noen like gjerne ser at det blir jevnet med jorden til fordel for utbygging av leiligheter og rekkehus, kjemper andre en innbitt kamp for bevaring. 

Nå nærmer det seg en pekepinn på hvordan fremtiden til bygget blir.

Mandag kveld har mektige Høyre gruppemøte om saken og tirsdag skal saken behandles i Utvalg for plan og byggesak. Det sistnevnte kan fort bli noe i nærheten av en fasit for hvordan saken ender til slutt.

Oppegård Avis fikk, som eneste medieaktør, være flue på veggen da politikere fra styringspartiene dro på en siste befaring på eiendommene som står på spill, deriblant Villa Venleik. Her fikk de selv se eiendommen det er mest oppmerksomhet rundt, men også de andre fire eiendommene som eventuelt vil være med i samme utbyggingsprosjekt.

VILLE SE: Politikerne vill se bygget, eiendommen og området, før de tar en avgjørelse.

Anført av utvalgsleder Helge Bunæs (H) og mangeårig kommunestyrerepresentant Knut Oppegaard (H), ble politikerne loset rundt.

Og det var mange spørsmål. 

– Skal topografien bevares, eller skal det planeres ut? Er dette et kulturminne? Vil strandlinjen bevares for allmennheten? Hvor mange etasjer ser man for seg å bygge på det høyeste? Er navnet Villa Venleik et historisk navn, eller noe noen har funnet på i nyere tid?

UTVALGSLEDER: Helge Bunæs tegnet og forklarte til sine medpolitikere.

Tydelig Oppegaard

En som har en tydelig mening om saken, er nevnte Knut Oppegaard.

– Jeg ser ikke at det er bærekraftig for kommunen å ha ansvaret for dette.

Han fikk støtte av partikollega Gunhild Rønningen.

– Vi må tenke kost/nytte her, og her er nytteverdien begrenset, slik jeg ser det.

Befaringen søndag var ment som informasjonsinnhenting og endelig beslutning vil bli tatt i gruppemøter mandag kveld. Det syntes imidlertid tydelig hva store deler av posisjonen mener om saken. Oppegård Avis tolker det som at det er et klart ønske om å realisere verdiene i form av kroner og øre. 

En tydelig motvekt var imidlertid Senterpartiets Reidar Aasgaard og Paal Sjøvall. Også de skal ha sitt gruppemøte i kveld. Dersom Senterpartiet bryter ut i voteringen i plan- og byggesaksutvalget, vil posisjonen miste flertallet. Saken kan da evtuelt ankes til kommunestyret.

– Denne eiendommen har utvilsomt sin sjarm og verdi. Jeg er bekymret for at dette utelukkende vil ha økonomiske fordeler. Vi ønsker også å sikre at allmennheten har fri tilgang, påpekte Aasgaard.

– Dette er en viktig del av historien i Kolbotn. Noen vil kalle det et kulturminne og det må vi ha i tankene, la Paal Sjøvall til.

– Jeg synes det er viktigere hva dette stedet kan bli, enn hva det har vært. Kan vi få løftet dette området, og gi det en helhet som i dag mangler, sier Rønningen.

Oppegaard er klar på at det er ønskelig å finne en løsning og formulering som favner hele posisjonen, inklusive Senterpartiet, og gjerne også flere.

TYDELIG STEMME: Knut Oppegaard hadde gjort seg opp sin mening i saken. Han ønsker ikke å bevare huset slik det er.

Rundtur

Etter at politikerne hadde beveget seg rundt eiendommen og fått noen historiske fakta av Eirik Holmlund, gikk de videre til den omkringliggende blokkbebyggelsen i Storebukta.

– Vil det ikke være mer helhetlig hvis man fortsetter dette videre mot Generasjonsparken, der området gis en helhetlig og parkmessig utforming med gid tilgang for almennheten, spurte Holmlund, til anerkjennende nikking hos flere.

ØNSKER Å VIDEREFØRE: Eirik Holmlund er tydelig på hva han ønsker. Ikke alle var enige i det.

På tomannshånd med Oppegård Avis, får vi spurt Knut Oppegaard om iveren etter å selge eiendommene i sentrum har blitt sterkere nå som den økonomiske krisen kommunen står i har blitt mer tydelig.

– Det har i hvert fall blitt mer tyngende at vi ikke kan være så rause med oss selv, som vi kanskje var for ti år siden. Nå driver vi en ryddejobb etter det jeg vil kalle løssluppenhet, sier Høyre-politikeren.

Viktig befaring

Selv om de fleste på befaringen syntes tydelige i sitt standpunkt, mener Oppegaard, som tidligere bodde i Oppegård, at det er viktig å se det med egne øyne, ikke bare gjennom sakspapirer.

– Vi har tatt initiativet til denne befaringen for å gjøre en faktabasert og riktig beslutning. Det er poenget. Mandag lager vi en innstilling til saken i vårt gruppemøte, og så behandler utvalget saken på tirsdag, forklarer han.

– Men det er krefter i sving her for å gjøre dette til et sted for frivillighet, påpeker Oppegård Avis.

– Etter mitt skjønn finnes det bygg som er langt mer passende for det, enn Villa Venleik, der mer frivillighet kan skapes for en rimeligere penge. Vår oppgave er å få pengene til å strekke lengst mulig, og da må vi veie bevaring av et nedslitt bygg og verdien på eiendommen med og uten dette bygget opp mot helheten for både frivillighet og innbyggere, sier Oppegaard.

FRA ALLE VINKLER: Politikerne tok seg god tid til å se eiendommene som er på spill.

Dette mener kommunedirektøren

Det synes også kommunedirektøren å være enig i. Han har i sin innstilling skrevet at kollen bygget står på skal bevares og gjøres til en del av det nye boligprosjektet. Når det gjelder selve Villa Venleik er kravet fra kommunedirektøren at minst ett forslag skal «integrere Villa Venleik» i boligprosjektet. (Se hele innstillingen i faktaboks under)

At det blir et Frivillighetens hus, som enkelte kjemper for, ser han ikke for seg. I saksutredningen skriver han følgende:

– Huset inngår ikke i kommunens planer og er ikke egnet til tjenesteyting. Huset er ikke tenkt brukt som lokaler til lag og foreninger.

De tydelige ordene fra kommunedirektøren stopper derimot ikke de som fortsatt kjemper for at bygget skal bevares og spille en viktig rolle for frivilligheten i kommunen.

I et brev signert av 15 lokale lag og foreninger, som er videreformidlet av Anne Solhaug, leder for Frivilligsentralen i kommunen, tar de til orde for å bevare bygget.

– Vi oppfordrer Nordre Follo kommune til å gå i dialog med oss for å se på hvordan huset kan bevares i kommunal eie, og renoveres og driftes i tett samarbeid med oss i frivilligheten. Vi har allerede gode kontakter som ønsker å bidra til drift og renovering. 

Partienes gruppemøter er mandag kveld, mens saken behandles i utvalget tirsdag klokken 17. Du finner alle sakspapirer HER.

Kommunedirektørens innstilling:

Utvalg for plan og byggesak gir disse førende premissene for en detaljregulering for områdene BT3 og BT4 innenfor områderegulering for Kolbotn sentrum: 

1. Kollen skal bevares og innpasses i et nytt boligprosjekt. 

2. I detaljreguleringen legges det fram minst ett alternativ der Villa Venleik er integrert i boligprosjektet som private fellesarealer. 

3. Det skal reguleres for boligbebyggelse. Reguleringen kan vurdere muligheten for innpassing av arealer for tjenesteyting integrert i boligbebyggelsen. 

4. Boligprosjektet skal tilpasse seg omgivelsene på en hensynsfull måte ved hjelp av varierte bygningshøyder. 

5. Generasjonsparken skal bevares og reguleres som en del av planen. Det skal sikres en grønn buffer mellom generasjonsparken og ny bebyggelse. 

6. Turveien langs Kolbotntjernet skal videreføres. Det skal sees nærmere på utforming, plassering og standard i detaljregulering. 

7. Byggegrensa mot vannet tilpasses til områder med trygg byggegrunn

Powered by Labrador CMS