Roper hurra for lokale 17. mai-planer
Slik blir 17. mai-feiringen på Kolbotn.
«Never change a winning team» heter det i fotballens verden.
Om komiteleder Ann Olsbø og kulturhussjef Lone Schrøder har hentet inspirasjon derfra vites ikke, men de kjører i alle fall på med en kjent og kjær oppskrift under årets 17. mai-program på Kolbotn.
– I store trekk holder vi på tradisjonene, for de har funket veldig bra. Det betyr blant annet at scenen skal være på bakkeplan - nært folket. Det fikk vi veldig gode tilbakemeldinger på, sier Olsbø og Schrøder, som er henholdsvis komitéleder og sekretær i årets 17. mai-komité.
Det betyr at det blir bekransning og seremoni ved Jan Baalsrud-bysten klokken 8, barnetoget går sin sedvanlige rute gjennom Kolbotn sentrum, på torget blir det sang, musikk og taler, og russetoget dundrer forbi noen timer senere.
Viktig melding
Det er imidlertid noen detaljer du bør merke deg.
– Selve barnetoget har samme rute, men i og med at undergangen ved Kolbotn stasjon er stengt, blir det litt endring for publikum. Man må altså rundt stasjonen, for å komme til Jan Baalsruds plass, forklarer Olsbø.
Og når både tog og publikum skal forflytte seg noen lunde samtidig, kan det bli kork.
– Jernbanebrua er så trang at vi ikke ønsker at publikum står der mens toget går. Det kan skape trengsel og problemer. Vi håper folk overholder den oppfordringen. Husk at man også kan komme seg til Jan Baalsruds plass via kulverten i Theodor Hansens vei og bort Solbråtanveien.
Full fart på torget
Når toget er i mål og familene er samlet, er det bare å kjøpe is og spisse ørene. Det vil som alltid være masse boder på torget som selger både vått og tørt.
Klokken 11.50 starter Kolbotngarden sin gatedrill, det blir en heidundrende velkomsttale og rett over klokken 12 skal det spilles en historisk fanfare utover Jan Baalsruds plass.
Dette etterfølges av nasjonalsangen, ordførertale og årets hovedtale utført av ingen ringere enn Simon og Sebatian Vobes - kjent fra Kompani Lauritzen-universet. Så skal Henriks Grahm Haga fra Ungdomsrådet får slippe til, før den offisielle seansen avsluttes med Nordre Follo-sangen og første vers av «Gud signe vårt dyre fedreland»
Endringer for russen
Når det gjelder det populære russetoget, så er det også noen nyheter du bør merke deg.
De kommer kjørende over Jernbanebrua, passerer skateparken, tar en U-sving i nærmeste rundkjøring, før de kommer tilbake og parkerer ved skateparken. Dette gjør de for å ha dørene og musikkanlegget vendt mot Kolbotn og publikum.
Og her kommer Olsbø med en advarsel:
– Vær så snill å sørge for at barne ikke løper etter russebussene. Tidligere kjørte de gjennom Kolbotnveien forbi Gamle Oppegård Rådhus, men det skapte for mange farlige situasjoner. Nå blir de stående ved Pyramiden og alle som vil får både hilse på og russekort. Men her er vi avhengige av et godt samarbeid med publikum, sier hun.
– Årets fineste dag
Til syvende og sist handler det om å gjøre det til en fantastisk opplevelse for store og små.
– Som vi gleder oss! Vi har som vanlig lagt inn en bestilling på godt vær, men desto flere som gjør det, jo sikrere er vi på at det skjer. 17. mai er jo årets fineste dag i seg selv, når både folk og Norge er på sitt vakreste. Vi er sikre på at dette blir en herlig feiring, sier Olsbø.
Schrøder har én siste oppfrodring:
– Last ned innbyggerappen til Nordre Follo kommune. Der finner du hele 17. mai-programmet, sangtekster og mye annen relevant informasjon. Hipp hurra!