Lokalt kor trenger din stemme
Glad i å synge julesanger? Da er denne saken perfekt for deg.
Har du lyst å bidra til at lokalmiljøet kommer i julestemning? Da har vi nyheter for deg.
Greverud kammerkor gjentar nemlig suksessen fra i fjor og setter opp korklassikeren Juleoratoriet i desember.
Og det er her du kommer inn. Før de to konsertene må det øves. Nå søker kammerkor-leder Ansgar Beste etter nye gullstruper.
Vi lar han fortelle:
– Etter suksessen med Händels Messias og Sølvguttene kan du være med og fremføre en populær korklassiker i Nordre Follo høsten 2025. På programmet står det verdenskjente Juleoratoriet (1733-34) av Johann Sebastian Bach (1685–1750).
Høres det interessant ut? Beste har flere godbiter på lur.
– Vi inviterer både prosjektsangere og nye faste medlemmer. For en god alders- og kjønnsbalanse søker vi spesielt tenorer og basser, samt sopraner og alter under 58 år. Det er garantert plass hvis du rekrutterer en herrestemme, frister dirigenten.
Juleoratoriet
Juleoratoriet er for mange en kjær del av juletradisjonen, et musikalsk «must» i jula. Det berømte og gledesfylte åpningskoret "Jauchzet, frohlocket!", fremført med glitrende trompetspill, opplever mange som selve lyden av jul.
– Teksten til juleoratoriet er en reise gjennom juleevangeliet, den livsbejaende musikken spenner fra sprudlende melodier til høytidsstemte koraler til vakre, inderlige arier. Verket ble urfremført ved julefeiringen i Leipzig i 1734-35 og regnes som musikkhistoriens mest kjente juleoratorium og samtidig som det mest populære og mest oppførte av Bachs større verker, forteller Beste
Kommer du gjennom nåløyet er det to konserter i vente med solister og kammerorkester. I Greverud kirke er det 14. desember som gjelder og i Søndre Slagen kirke i Tønsberg den 18. desember.
Slik tar du kontakt
Øvelsene foregår på onsdager fra 19.00 til 21.30 i Greverud kirke og påmelding eller spørsmål rettes til nevnte Ansgar Beste, dirigent og kantor i Greverud menighet. Ta kontakt enten på ab652@kirken.no eller på telefon 967 96 606.