Frister med eventyr på steroider - kun for voksne!
Når det står spesifikt at forestillingen ikke passer for barn, er det all grunn til å glede seg for oss voksne.
– Ikke rør han, din rottepikk, er det første Oppegård Avis hører i det vi blir sluset inn i Kolbens mørkeste avlukke, nemlig sal 4, onsdag kveld.
Vi er på øvelse med Nordre Follo Musikkteater som er klare for høstens forestilling, «Askeladden og de (litt for) gode hjelperne». Men ikke la deg lure av folkeventyr-appellen.
På Kolbens nettsider kommer det klart frem at dette ikke er et teaterstykke for barn.
– Stykket er ikke egnet for barn. Kanskje ikke for sjamaner heller, leser vi der.
Satire, nasjonalromantikk og noe midt i mellom
Også i denne tolkningen av Askeladden-eventyret skal Espen Askeladd finne et skip som går like langt til lands som til vanns, men her er oppdragsgiver en konge med blondt hår og amerikansk aksent spilt av Morten Skaug.
Hvem forsøker han å imitere tro?
Det finner du ut om du kommer på en av forestillingene 24. eller 25. oktober, men et hint er at han ikke vant fredsprisen i år, selv om noen (i hvert fall han selv) mente at han fortjente den.
– Nå surrer dere mye ass, sier den oppgitte regissøren, Espen Branden, ved første mulighet for å gi feedback.
Ting går med andre ord ikke på skinner, men det er fortsatt ni dager til premiere.
There will be a crazy Follo-night
Alle som kommer på forestilling vil trolig også kjenne seg igjen i ferske lokale hendelser, særlig når det kommer til utelivet. Uten å røpe for mye kan det virke som amatørskuespillerne sliter med å finne lokasjon for premierefesten.
Kongen lover uansett at de som kommer på musikkteater får seg en skikkelig «crazy Follo-night».
– Stykket er forferdelig morsomt så det er i grunn god nok grunn å komme. Men overskuddet går også til en god sak, nemlig Kreftforeningen, sier Skaug som altså spiller Kongen, men også trekker i trådene i Nordre Follo Musikkteater ellers.
– Dette blir vår fjerde oppsetning og i år øker vi faktisk fra to til tre forestillinger. Vi viser en forestilling fredag og to på lørdag, sier Skaug til Oppegård Avis.
Profesjonell manusforfatter
Når Skaug lover at det blir forferdelig morsomt er ikke det fordi han er meget imponert over sitt eget manus. Manuset er skrevet av den profesjonelle manusforfatteren, Silje Louise Waters. Så her skal det ikke være nødvendig å lage gull av gråstein.
– Det er proffe folk som har skrevet manuset vårt i år og det er veldig bra og morsomt, så får det bli opp til oss å faktisk gjøre det morsomt for publikum. Vi fikk manuset før sommerferien og startet opp øvelser i august, så vi har ikke øvd for mye, men vi kommer som en kule nå på slutten, forteller Skaug.
Nordre Follo Musikkteater er kjent for å hive på noen lokale innslag og stikk i diverse retninger, men i år blir det noe færre av disse.
– Det er kanskje ikke så kjempemange lokale poenger, men vi tøyser mye med amatørteatersjangeren og en del nasjonale politikere. Publikum kommer uansett til å kjenne seg igjen i mye.
Tre forestillinger
Når Askeladden søker råd hos de litt for gode hjelperne er det all grunn til å reagere blant de mange innbyggerne i gamle Oppegård.
Forestillingen vises kun tre ganger og får du den ikke med deg 24. oktober klokken 20.00, 25. oktober klokken 17.00 eller 20.00, får du aldri muligheten igjen. Skal vi tro Skaug er det nå du må handle billetter, for forestillingene kommer til å bli utsolgt.
– Det er ingen fare for at du ikke får tak i billetter, i hvert fall om du kjøper billetter nå. Det har begynt fylle seg opp på alle tre forestillingene, men det er fortsatt ledige billetter alle dager, men det tror vi er kortvarig, avslutter han optimistisk.