Fremtidens kommune krever nye løsninger
– Vi må jobbe smartere, ikke bare dyrere, skriver Nichlas O. Hoff (Frp) i sitt svar til Oddbjørn Lager Nesje (Ap).
Nordre Follo står overfor store utfordringer i årene som kommer. Vi blir flere eldre, behovet for kommunale tjenester øker, og kampen om kvalifisert arbeidskraft blir stadig tøffere. Spørsmålet er derfor ikke om kommunen må endre seg, men hvordan.
For oss i Nordre Follo FrP er svaret klart: Vi må jobbe smartere, ikke bare dyrere.
Eiendomsskatt er ikke løsningen
Derfor mener vi det er feil å fremstille eiendomsskatt som løsningen på kommunens utfordringer. Selv om kommunen skulle få inn noen ekstra millioner i året gjennom eiendomsskatt, ville de grunnleggende utfordringene fortsatt vært de samme. Vi får ikke flere ansatte av å innføre en ny skatt. Vi får ikke løst mangel på arbeidskraft. Vi får ikke møtt eldrebølgen. Vi får heller ikke utviklet bedre tjenester dersom vi fortsetter å organisere kommunen på akkurat samme måte som før.
Det er derfor innovasjon blir så viktig.
Fremtidsforsøket
Nordre Follo har allerede tatt viktige skritt gjennom Fremtidsforsøket. Dette er en satsing som handler om langt mer enn økonomi. Det handler om å se de menneskene som i dag står utenfor arbeidslivet som en ressurs for fremtiden. Lykkes vi med å få flere inn i arbeid og aktivitet, styrker vi både den enkelte og fellesskapet.
Like viktig er det at vi bruker kompetansen vi allerede har på en bedre måte. Sykepleiere og helsefagarbeidere må få bruke mer tid på det de faktisk er utdannet til, og mindre tid på oppgaver som kan løses på andre måter. Når stadig flere kommuner opplever mangel på helsepersonell, kan ikke svaret være at de ansatte bare skal løpe fortere.
Kunstig intelligens kan bidra til en mer effektiv kommune
Vi mener også at Nordre Follo skal ta en ledende rolle innen bruk av kunstig intelligens i kommunal sektor. Riktig brukt kan KI bidra til raskere saksbehandling, bedre innbyggerdialog, mindre administrasjon og mer tid til de oppgavene som krever menneskelig kompetanse. Målet er ikke å erstatte mennesker, men å frigjøre tid slik at ansatte kan bruke mer av arbeidsdagen på innbyggerne.
Dette er ikke løsninger som gir resultater over natten. Men de peker mot en kommune som er rustet for fremtiden.
Alternativet er å fortsette å møte nye utfordringer med høyere skatter og avgifter. Det mener vi verken er bærekraftig eller ansvarlig.
Fremtidens kommune bygges ikke ved å kreve inn mer. Den bygges ved å tenke nytt.
Av Nicklas Olsen Hoff, kommunestyremedlem og gruppenestleder i Nordre Follo Frp