Sportssjefen forlater Kolbotn-damene
Han kom inn som assistenttrener og slutter som sportssjef. Nå er det snart over for Vetle Vangstuen.
Vetle Vangstuen var et ubeskrevet fotballblad for de fleste, da han ble ansatt som assistenttrener for Kolbotn-damene før 2023-sesongen. Sammen med Tresor Egholm sørget han for opprykk til Toppserien igjen, på første forsøk, selv om klubben var i en økonomisk skvis av de sjeldne. Den påfølgende sesongen ble også en sportslig opptur, da Kolbotn gjorde alle forhåndstips til skamme og sikret ny Toppserie-kontrakt.
Etter årets sesong er imidlertid tiden i Kolbotn historie. Det skriver han på sin Facebook-side.
– All good things come to an end. Sportssjef, daglig leder, trener, materialforvalter, utviklingsansvarlig, sjåfør og en god del annet takker av etter tre år i Kolbotn, begynner han innlegget med.
Innholdsrikt
På de tre årene i Kolbotn har han vært en del av tre ulike trenerteam, tatt del i ett opprykk, bidratt til flere NM-gull i yngres avdeling, sett habile spillere bli til toppspillere og bivånet en spillerflukt av de sjeldne, før årets sesong har vært en sportslig motbakke av de sjeldne.
Eller som han selv beskriver det:
– 2023 med opprykk, en "reddet" klubbøkonomi, J16 NM-gull og årets trener. 2024 med fornyet Toppserie-lisens med Europas tredje yngste lag og J16 NM-gull. 2025 med etablering av en helt ny fotballklubb, nye roller og interessante utfordringer. Nå skilles veien etter sesongen, og det har vært knall. Kall det et eventyr, skriver han, akkompagnert av en rekke bilder fra tiden og hvitt og blått.
Gode skussmål
Reaksjonene har ikke latt vente på seg etter at innlegget ble publisert i ettermiddag.
– Lykke til videre. Spent på hva som blir neste skritt, skriver Rene Fenger, far til Barcelona-spiller Martine Fenger.
– Oi, det er litt vanskelig å se for seg klubben uten deg. Takk for alt du har vært og har gjort for jentene, skriver Aud Haugbjørg, lokal trenerlegende.
Også den tidligere trenerkollegaen, Tresor Egholm, gir Vangstuen sine beste skussmål.
– Du er en tvers gjennom bra fotballmann, Vetle! Den desidert beste ansettelsen vi gjorde i 2023. Ting hadde ikke gått rundt uten deg og den enorme kapasiteten din, kombinert med stor kunnskap og evne til å hele tiden lære deg nye ting. Ønsker deg alt godt videre og de er heldige de som får fatt i deg etter at dette kapittelet er over.
Oppegård Avis har forsøkt å kontakte Vangstuen for en kommentar om årsaken til exiten og hva som blir neste stopp, men vi har foreløpig ikke fått svar. Kolbotn spiller akkurat nå "hjemmekamp" mot Stabæk i Toppserien. På Consto Arena i Mjøndalen.