GRATIS: Fra 10. juli er det gratis å parkere MC og mopeder på kommunale parkeringsplasser.

FRPs valgløfte er innfridd, fra og med 10. juli parkerer man gratis med MC

Det blir heretter billigere å være fører av MC og moped på kommunale parkeringsplasser.

Publisert

Høyre, FrP, Senterpartiet og Pensjonistpartiet, samt Arbeiderpartiet, vedtok tidligere i vår å innføre gratis parkering for MC og mopeder på alle kommunale parkeringsplasser i Nordre Follo. 

Kommunen skriver på sine nettsider at man må være oppmerksom på følgende:

  • Parkeringstid på den aktuelle parkeringsplassen må overholdes 
  • Det oppfordres om mulig til at tohjulinger utnytter plassene, gjerne ved å parkere flere på samme plass

Risikerer ikke bot

De kommunale parkeringsplassene vil etter sommeren bli merket med ytterligere informasjon om dette, men fra i dag av kan man parkere gratis med tohjulinger uten å risikere å bli ilagt parkeringsbot.

FORNØYD: Tønnes Stenersen er varaordfører for FRP og kjører selv MC

FRPs parkeringsløfter

– Vi vil jobbe for å bedre parkering og tilgjengelighet i kommunen slik at så mange som mulig opplever å kunne delta i samfunnet, uavhengig av livsfase og funksjonsevne, sa Tønnes Steenersen til Oppegård Avis etter valget i høst.

– Blant annet vil vi innføre gratis parkering, inntil 1 time, for bil på alle kommunale p-plasser og gratis parkering på søndager samt gratis parkering for MC. Ordningen vurderes utvidet fra år to, sier Steenersen.

Opposisjonen skeptisk

Det var heftig debatt i forkant av vedtaket, og en som har vært negativ til avgiftsfrihet for MC er Nesanet Hailemariam, kommunestyre-representant for Venstre.

– Det er ekstra provoserende, ja nesten på grensen til det useriøse, å lese at flertallspartiene nå også legger frem et verbalforslag om gratis parkering for motorsykler og personbiler. Det betyr et inntektstap for kommunen på over 13 millioner kroner, skrev hun i Oppegård Avis i november i 2023.

– Å tilby gratis parkering er ikke en prioritering som bør komme på bekostning av nødvendige tjenester. Å ta disse inntektene fra et allerede svekket kommuneøkonomi er å gå baklengs inn i framtiden. 

Powered by Labrador CMS