Forbyr å bruke populære russebusser
I dag varslet regjeringen en kraftig innstramming for russen fra og med 1. januar 2026.
For å sikre en mer trafikksikker russetid har regjeringen bestemt at det fra og med 2026 ikke er lov å bruke sidevendte seter og ståplasser under kjøring.
Det meldte de i en pressemelding publisert mandag morgen.
– Norske veier skal være trygge å ferdes på – også for russen. Nå øker vi trafikksikkerheten i russebussene. Det vil si at neste års russekull ikke kan bruke sidevendte seter og ståplasser under kjøring, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
– Kan være farlige
Samferdselsdepartementet ga Statens vegvesen i oppdrag å se på mulige innstramminger i regelverket for bruken av ståplasser og sidevendte seter under kjøring i slike busser.
Statens vegvesens forslag har vært på høring, og nå er det bestemt at fra og med 1. januar 2026, er det ikke lov å bruke sidevendte seter og ståplasser under kjøring. Forskriftsendringene gjelder både norske og utenlandske busser. Statens vegvesen vil nå fastsette forskriftsendringene.
– Vi har vært bekymret for bruken av sidevendte seter og ståplasser under kjøring. Disse plassene kan være farlige i kollisjoner eller ved kraftig bremsing, og derfor gjør vi de endringene vi gjør nå, sier Nygård.
– Oppsiktsvekkende resultater
Busser med sidevendte seter og ståplasser har lenge vært de mest populære russebussene. Dette har ført til at gamle og teknisk utdaterte busser fortsatt kjører rundt på norske veier, heter det i pressemeldingen.
Hvert år kontroller Statens vegvesen russebusser langs veien. I 2025 ble 39 russebusser/russebiler kontrollert, og av disse fikk 23 bruksforbud og 10 ble anmeldt til politiet. I tillegg skrev Statens vegvesen 26 skriftlige mangelrapporter.
– Dette er oppsiktsvekkende resultater, og det underbygger behovet for innstramminger. Vi kan ikke lenger sende ungdommen vår ut i trafikkfarlige busser, sier Nygård.
Ingen smutthull
Mange russebusser blir bygget om utenfor Norge, blant annet i Sverige. Under årets utekontroller av russebusser, fikk alle de fire svenskregistrerte bussene som ble kontrollert bruksforbud og én ble politianmeldt.
– Det er viktig at alle vet at endringene som trer i kraft fra 1. januar 2026 også vil gjelde utenlandsregistrerte busser. Det er ikke et smutthull å kjøpe eller leie busser fra utlandet for å kunne bruke sidevendte seter og ståplasser under kjøring, sier samferdselsministeren.