TOPPTRENER: Toni Ordinas og Kolbotn har fått en elendig start på sesongen, men stresser ikke.

– Jeg tror vi er på vei mot noe bra

De drømte om opprykk, men kjemper mot nytt nedrykk. Slik forklares sjokk-starten i 1. divisjon.

Publisert

Selv om Kolbotn-damene rykket ned fra Toppserien i fjor og mistet viktige spillere, var det knyttet relativt store forventninger til dem i årets 1. divisjon. De har - i hvert fall ikke foreløpig - blitt innfridd. 

Status etter sju serierunder er sju poeng, minus i målprotokollen og en 9. plass. 

Ja, faktisk er de bare ett poeng foran Klepp, som i skrivende stund ligger på kvalikplass til 2. divisjon.

LANGT NEDE: Sesongstarten har ikke vært spesielt innbringende poengmessig.

Fornøyd med valget

Tallene over er rett og slett blytung lesning for alle Kolbotn-supportere, men klubbens nye trener, Toni Ordinas, sier at det ikke er noen grunn til panikk. Og han angrer definitivt ikke på at han forlot herrefotballen og LSK-systemet til fordel for Kolbotn.

– Jeg er 150 prosent fornøyd med valget. Jeg liker utfordrende prosjekter. Vi har en klar plan med en tydelig visjon om hvor vi vil. Internt forstår alle hva vi ønsker å få til, men jeg forstår at det kan se annerledes ut utenfra, begynner Ordinas.

Han har invitert oss til klubbens klubbhus i Sofiemyrhallen, for å forklare den dårlige sesongstarten og fortelle om målene de har satt seg, både på kort og lang sikt.

– Jeg har jobbet med fotball i over 30 år og i mine øyne er det to farlige situasjoner å havne i som klubb. Det ene er når man ikke har ambisjoner og det andre er hvis man drømmer for stort. Jeg mener vi er i balanse og jeg tror vi er på vei til å få til noe bra, sier han.

Skuffende resultater

For å forstå hva han mener, må vi se bak resultatene.

– Jeg er ikke stresset. Jeg forstår at spillerne gjerne vil tilbake til Toppserien, men vi må også forstå hvor vi er nå. Fjoråets tropp var en Toppserien-gruppe, men det er ikke årets tropp. Vi mangler erfaring, så jeg stresser ikke. Vi har faktisk det yngste laget i serien, så vi trenger tid til å utvikle oss både individuelt og kollektivt.

FULL TENNING: Toni Ordinas er kjent som en meget engasjert trener på sidelinjen.

Han ser fremgang.

– De to siste kampene har vi møtt topplag som Start og Arna Bjørnar, og vi har spilt jevnt mot dem i store deler av kampene. Selvsagt skulle vi ønsket å være i en mer offensiv posisjon på tabellen, men vi må ta steg for steg. Målet er å bli bedre og bedre utover sesongen, og forhåpentligvis være i angrepsposisjon foran de seks-sju siste kampene.

Selv tok han aldri i bruk ordet opprykk før sesongen, men registrerte at det var snakk om det. Det har ikke bidratt positivt ifølge Ordinas.

– Prat om opprykk hjelper oss ikke. Vi må senke skuldrene og ta kamp for kamp, men vi presser på hver eneste dag for å bli bedre. Vi ønsker jo å diktere kampene mer, men det er også det mest krevende i fotball.

LOKAL: Sofiemyr-jenta Amalie Lia scoret i forrige seriekamp. Det gjorde hun også i årets første hjemmekamp mot Fyllingsdalen.

Utvikling, utvikling og utvikling

Et annet viktig ønske er å levere spillere til øverste nivå.

– Vi er en utviklingsklubb i utvikling. I det ligger det at vi jevnlig skal levere spillere til det øverste nivået, slik vi har gjort de siste årene. Men da må vi få tid på oss til å lage gode spillere, med mange strenger å spille på. Vi er på god vei på det området, mener Ordinas.

Det er imidlertid ikke bare på banen klubben må utvikle seg. Da Kolbotn Elite ble skilt ut fra Kolbotn IL var det egentlig som å starte helt på nytt. Ikke bare på spillersiden, men også organisatorisk. 

Den siste nøkkelen Ordinas peker på er derfor klubbutvikling.

– Hvis du ser på tabellen i Toppserien og 1. divisjon er det etablerte klubber med solide herrelag som dominerer. Vi er i motsatt ende, for vi er en helt ny klubb, uten denne drahjelpen. Derfor må organisasjonen utvikle seg minst like raskt som spillerne. Det er faktisk et must. Her må nye strukturer på plass og det er en prosess vi jobber med parallelt med sport.

Til helgen er det første mulighet til å vise utviklingen i praksis. På søndag kommer Odd på besøk til Østre Greverud, og det er en ypperlig mulighet til å ta tre kjærkomne poeng.

– Jeg tror på en tett og jevn kamp mot Odd. De er vanskelig å bryte ned og de slipper til svært lite sjanser, men vi var gode mot Arna Bjørnar sist, så det blir spennende å se hva vi kan få til. Jeg er optimistisk og tror på en god opplevelse, avslutter Ordinas.

Vil du få med deg kampen, så spilles den søndag 31. mai klokken 14.00.

HJEMMEKAMP: På søndag er det muligheter for å se laget på hjemmebane mot Odd.
Powered by Labrador CMS