BEKYMRET: Sturla Naas Johansen (MDG) og Nicholas Wilkinson (SV) frykter fortsatt for Frisklivssentralens framtid.

Friskliv får fortsette – men striden er ikke over

Frisklivssentralen er reddet – i hvert fall foreløpig. Men bak det brede flertallet ulmer fortsatt uenigheten om framtiden.

Publisert

Det ble travelt på talerstolen da Frisklivssentralens framtid igjen sto på dagsordenen i kommunestyret onsdag. Sju politikere tok ordet, og selv om de var uenige om veien videre, endte saken med en gladmelding til brukerne.

Dagens aktivitetstilbud skal fortsette mens kommunen undersøker hvordan tjenestene kan organiseres i framtiden.

Politikerne vil også reversere sparekravet på 2,8 millioner kroner fra 2027 i den kommende budsjettbehandlingen.

Frykter nedleggelse

Nicholas Wilkinson (SV) var likevel ikke fornøyd. Han mener vedtaket fortsatt åpner for at Frisklivssentralen kan bli lagt ned på sikt, og at oppgavene overføres til andre uten ekstra penger.

Sammen med Venstre, MDG, KrF, Rødt og Partiet Sentrum foreslo SV derfor å videreutvikle Frisklivssentralen som eget tilbud.

– Vi vil gi en tydelig beskjed til de ansatte og brukerne om at dette må vi beholde, sa Wilkinson fra talerstolen.

Forslaget falt mot formannskapets alternativ, som fikk 35 stemmer.

Neste taler som fikk ordet var Line Remfeldt (H), som understreket at kommunen først må dokumentere at eventuelle alternativer faktisk fungerer for brukerne.

– Det er en vesentlig forskjell på at et tilbud eksisterer og at dette faktisk er et reelt alternativ for dem som benytter Frisklivssentralen i dag, sa Remfeldt.

Partikollega Bjørn Olav Østeby åpnet samtidig for at private aktører kan overta noen av oppgavene i framtiden.

Bekymret for de sårbare

Sturla Naas Johansen (MDG) advarte mot at sårbare innbyggere kan falle utenfor når tilbudene endres. Han var særlig bekymret for økt bruk av kurs, grupper og digitale løsninger i Rask psykisk helsehjelp.

– Det er stor forskjell på at et tilbud finnes, og at folk faktisk klarer å bruke det. Noen vil falle mellom stolene, noen vil miste motivasjonen, og noen vil rett og slett bli stående utenfor, sa Johansen.

MDG foreslo en risiko- og sårbarhetsanalyse, men forslaget falt med 21 stemmer.

Oddbjørn Lager Nesje (Ap) støttet risikoanalysen, men stilte seg bak formannskapets innstilling.

– Vi kan ikke kutte i viktige tjenester uten å vite hva konsekvensene blir, og i hvert fall ikke før gode alternativer er på plass, sa Lager Nesje.

Trakk fram debattinnlegg

Tore Storehaug (KrF) ønsket større trygghet for Frisklivssentralens framtid, men pekte samtidig på samarbeid med private treningssentre som en mulig løsning.

Nesanet Hailemariam (V) valgte på sin side å trekke fram et tidligere debattinnlegg i Oppegård Avis, skrevet av Jens Fredrik Aas.

– Frisklivssentralen er ikke bare en kostnadspost. Den er en investering i innbyggernes helse, mestring og livskvalitet, siterte Hailemariam fra innlegget.

Hun understreket at Venstre støttet forslaget om å videreutvikle Frisklivssentralen.

Fortsetter inntil videre

Kommunestyret vedtok formannskapets øvrige innstilling med 46 stemmer.

Dermed skal Frisklivssentralens aktivitetstilbud fortsette mens alternativene utredes, og saken skal tilbake til politikerne før det tas en endelig beslutning om omstillingen.

Rask psykisk helsehjelp skal samtidig videreutvikles innenfor dagens økonomiske rammer.

Powered by Labrador CMS