Gjentar ultralokal 17. mai-tradisjon: – Veldig stas
Visste du at et nabolag på Kolbotn har hatt sitt eget 17. mai-tog i 69 år?
Rikeåsveien Velforening har i 69 år arrangert egen 17. mai-feiring i Holteveien med eget tog, fane, korps og naturligvis også tradisjonelle 17. mai-leker.
Hele feiringen er et resultat av ren dugnadsinnsats og frivillig engasjement fra beboerne selv.
I år har velforeningen fått god drahjelp fra det lokale næringslivet, med premier sponset av flere butikker på Kolbotn Torg, men også lokale innbyggere har bidratt.
– Vi har fått sponsede premier fra diverse butikker lokalt på Kolbotn Torg, og engasjerte lokale, som kvinnen som donerte bort hele sitt lager med tegnesaker og scrapbook-greier. Veldig stas! sier Ann Jeanette Ekberg som sitter i 17. mai-komiteen til Oppegård Avis.
Gjort på samme måte i alle år
Charlotte Madsen er leder i den lokale 17. mai komiteen og hun kan fortelle at tradisjonen har holdt stand siden 1957.
– Nå er dette blitt gjort så mange år på rad at folk står utenfor husene sine og venter på toget som hvert år går klokken 16.00. Dette er en veldig hyggelig tradisjon som vel har vart siden 1957, forteller hun.
Vellet har i alle år også klart å stille opp med et eget korps, noe som ikke er en selvfølge i en gate på Kolbotn. Madsen forteller at de har hatt flaks med innflytterne.
– De fleste i korpset bor i Holteveien, og noen fra Kapellveien, men vi har vært heldige som har fått mange innflyttere som kan spille et instrument, men ja, det er noen som er litt rustne så vi har noen øvelser i forkant, men det blir alltid bra, forteller hun.
Kom i 17. mai-stemning med bilder fra tidligere feiringer i Holteveien: