– Kan bli økonomisk ruinert
Oppegård-ungdom kjører ulovlig på elsparkesykler uten ansvarsforsikring.
Roger Stenseth og Stine Neverdal, begge fra Kolbotn, leder den nasjonale jakten på uforsikrede el-sparkesykler i jobben for Trafikkforsikringsforeningen (TFF).
– Jeg synes dette er så viktig å jobbe med nettopp fordi det kan ha så alvorlige konsekvenser for unge mennesker og familiene deres, forteller Stine Neverdal.
Brenner for jobben
Neverdal er kommunikasjonssjef i Finans Norge, og med det TFF. Hun er ansvarlig for en landsdekkende informasjonskampanje med store informasjonsplakater og filmer i sosiale medier, med mål om å få flere til å tegne den lovpålagte ansvarsforsikringen.
– En ulykke med en uforsikret elsparkesykkel kan i verste fall føre til økonomisk ruin, sier hun, og legger til at en stor andel av brukergruppen er ungdom og unge voksne.
– Det er ekstra motiverende å jobbe med denne kampanjen nettopp fordi det gjelder unge mennesker. Det er så leit når de kommer opp i store økonomiske vanskeligheter som enkelt kunne vært unngått, forteller hun videre.
Mange i Oppegård
Oppegård er et område med mange el-sparkesykler. Oppegård Avis svingte oppom Fløysbonn ungdomsskole, og telte raskt over 50 parkerte elsparkesykler bare der, men hvor mange som er forsikret vites ikke.
– Det ligger godt til rette for elsparkesykler i kommunene rundt Oslo. Her i Oppegård har vi nokså kjøpesterke familier, og med avstander og asfaltveier som innbyr til bruk av elsparkesykkelen, sier Stine Neverdal.
Særdeles alvorlige konsekvenser
– Det er mange som ikke har fått med seg lovpåbudet som kom 1. januar 2023, eller som ikke forstår alvorlighetsgraden, sier Roger Stenseth, som er leder i TFF.
Elsparkesykler og småelektriske kjøretøy ble fra 1. januar 2023 klassifisert som motorvogn, og ble med det omfattet av bilansvarsloven. Dette betyr at du som eier denne type kjøretøy må forsikre disse med en egen lovpålagt ansvarsforsikring for småelektriske kjøretøy.
– Det er like høy risiko som å kjøre andre motorkjøretøy uten forsikring. Ingen ville jo kjørt en uforsikret bil eller moped, men det har ikke helt slått inn at det samme gjelder elsparkesykler, sier Stenseth, og forklarer at uten lovpålagt ansvarsforsikring blir man økonomisk ansvarlig for skade på seg selv, på andre og på andres kjøretøy.
Dyre eksempler
– Vi har for et eksempel en mindre alvorlige sak hvor en elsparkesykkel har truffet siden på en bil i lav fart og påført bilen riper. Regningen kom på 40.000, -, som elsparkesyklisten måtte betale av egen lomme, forteller Stenseth, men forteller at de får betydelig verre saker på bordet
– Et verre konkret eksempel er der en person på elsparkesykkel har kjørt ned en annen person på fortauet, og vedkommende fikk alvorlige hodeskader. Fører må her betale flere hundre tusen kroner i erstatning.
Billig forsikring
En ansvarsforsikring koster bare noen hundrelapper i året, og det er en billig forsikring i forhold til regningen man kan sitte igjen med ved en ulykke.
Bakgrunn for lovpålagt ansvarsforsikring for elsparkesykkel er at det er gjort risikoanalyser og hentet inn erfaringstall fra landets legevakter og forsikringsselskap.
Det er hodeskader og skader i arm som er vanligst viser tall fra Oslo skadelegevakt. Og der hvor offentlig helsevesen tar seg av bruddet i håndledd, er det verre når tannlegeregningen kommer og man ikke har riktig forsikring.
Gjelder også ved brann
Ansvarsforsikringen for kjøretøy gjelder også dersom det skulle forårsake brann, blant annet ved lading. Dersom en uforsikret elsparkesykkel er årsak til brannen vil ikke andre forsikringer dekke skadene, og forsikringsselskapene tar ikke regningen.
– Vi har hatt saker nå hvor det har blitt brann boliger på grunn av elsparkesykkel. Eier har blitt sittende med erstatningsansvar på flere hundre tusen kroner for alle skadene i boligen, forteller Stenseth.
Oppegård best i landet?
– Det er dessverre ikke noen grunn til å tro at det akkurat nå er en større andel forsikrede kjøretøy i dette området enn i resten av landet, sier Neverdal.
Tall indikerer at det er solgt over en halv million solgte
elsparkesykler på landsbasis de siste årene, av disse har kun 60 000 den lovpålagte
forsikringen, men det finnes ingen sikre tall på hvor mange elsparkesykler som finnes på veien.
– Kanskje vi i Oppegård kunne ta tet og blitt best i landet, foreslår hun entusiastisk.
Oppegård Avis sender med dette utfordringen til både foreldre, skoler, FAU'er og andre som kan bidra med å spre informasjonen om hvor viktig dette er!