BIBLIOTKET: Det blir mulighet til å møte humorister fra forskjellige århundre i biblioteket denne uka.

Dikt og kunst er ukens «headlinere»

Denne uka byr biblioteket på Sivle-kveld, Skavlan-utstilling og møteplasser for både seniorer og småbarnsforeldre.

Publisert

Biblioteket byr denne uka på et program som spenner fra kulturarv til hverdagsliv. Publikum kan møte både Per Sivles diktning og Fredrik Skavlans gjenkjennelige streker, samtidig som det legges til rette for praktisk hjelplitterært påfyll og lokale møteplasser.

Her er uka i biblioteket:

Sivle-kveld 

“Sivle i liv og dikting, stubbar og song” 

Eit program framført av sterke krefter frå Sivle-laget: Jens Brekke, Vik i Sogn; forfattar, føredragshaldar, musikar, kåsør, skipa Sivle-laget. Fortel om Sivle og livsverket hans og framfører Vossastubbar som berre han kan! Ingvild Bryn, frå Voss; nyhendeanker i Dagsrevyen, framifrå forsongar, pianist og programleiar, tek oss med i kjende Sivle-songar og noko av den nynorske songskatten. 

Alv Reidar Dale, Granasogning på Hadeland, utlærd prest og medhjelpar på kvelden. Bildetekst: Jens Brekke som forteljaren Kolbein Hausa i Sivle sine Vossastubbar. 

Sivle-laget: https://www.sivlelaget.no/ 

Torsdag 26. februar kl. 19.00 Gratisbilletter på biblioteket og via nordrefollobibliotek.no/events

Hvem var Per Sivle

Namn: Per Sivle (6. april 1857, Flåm i Aurland  -6. september 1904, Kristiania)

Om: Var ifølge Store norske leksikon en omstridt og folkekjær lyriker, humorist, prosaist og avisredaktør,

Språkform: Nynorsk (landsmål)

Litterær periode: Nasjonalromantikk / tidleg realisme

Mest kjende verk: 

– Berre ein hund

– Den fyrste song

Møt seniorkontakten 

Møt seniorkontakt Tove Embretsen på biblioteket den første tirsdagen i hver måned. Her kan du få råd og tips til en aktiv hverdag, eller kanskje du bare har lyst til å ta en prat! Hukommelsesteamet vil også være til stede noen av tirsdagene.

Tirsdag 3. mars kl. 12.00

Kolben galleri

Oppegård kunstforening: Fredrik Skavlan 

Årets morsomste utstilling! Gjennom flere tiår har Fredrik Skavlan etablert seg som en av landets mest populære tegnere. Fra han i de tidlige tenårene publiserte tegneserier i Dagbladet til han ble tildelt Årets avistegning i 2024, har streken hans vært et distinkt innslag i både norsk og svensk presse. 

Med pinlig gjenkjennelige situasjoner skildrer Skavlan menneskets streben etter å håndtere relasjonene, teknologien og den til enhver tid gjeldende tidsånd - med kjæledyrene strødd omkring som våre tause observatører. Ved siden av sin faste lørdagstegning i Aftenposten, har Fredrik illustrert et tyvetalls bøker. Han har også hatt flere separatutstillinger, og er representert blant annet med flere innkjøpte verk i Stortingets og Nasjonalbibliotekets samlinger. 

Galleriet er åpent i bibliotekets betjente åpningstid og det er inngang via barneavdelingen.

Lørdag 28. februar – 18. mars

Faste aktiviteter i biblioteket

På nett kl. ett 

Trenger du hjelp med mobilen? Trenger du hjelp til å komme i gang med nettbrettet? Her kan du få hjelp av våre trivelige og dyktige veiledere fra Seniornett Kolbotn. Digital veiledning for deg som vil lære mer. Mobil, nettbrett, PC/Mac. Annenhver tirsdag i Kolben og Toppenhaug.

Åpen barnehage 

Mandag og torsdag 10-13

Litterært kvarter 

En bok, en bibliotekar, ett kvarter. Kom innom og hør en av våre bibliotekarer fortelle om en bok som har gjort inntrykk.

Onsdager kl. 12.15 (se nordrefollobibliotek.no for datoer)

Åpningstider på biblioteket

Betjente åpningstider: 

Mandag - onsdag 11:00–18.00 

Torsdag - lørdag 11:00–15.00

Powered by Labrador CMS