Sjeldne skyer over Oppegård
Mandag morgen kunne man se perlemorskyer på Sofiemyr.
Det var ikke bare Oppegård Avis som tok kontakt med Metereologiske institutt mandag morgen. Et kobbel med perlemorskyer kunne nemlig vise seg på himmelen flere steder på østlandsområdet.
Dannes som et resultat av mye vind over fjellet
Meteorologiske institutt ved Rebecca Roggentin, vakthavende metereolog, bekrefter at det er perlemorskyer Oppegård Avis har observert på himmelen mandag morgen.
– Perlemorskyer er skyer som befinner seg i stratosfæren og ikke troposfæren hvor vi vanligvis ser skyer. Perlemorskyer ligger altså mye høyere på himmelen enn andre skyer og disse dannes i denne høyden fordi vi har hatt mye vind over fjellet som presser fuktig luft høyere enn vanlig.
– Vi får dette fargespekteret når sola enten er på vei opp eller ned. Da treffer sola skyene slik at lysbølgene som reflekteres bøyes. Derfor får vi dette fargespekteret og derfor ser vi heller ikke perlemorskyene nå som sola har kommet høyere på himmelen, sier Roggentin til Oppegård Avis.
Perlemorskyer dannes i polare områder i perioden desember til februar ifølge Store Norske Leksikon.
Kan være bakgrunnen i «Skrik»
I en artikkel på Metereologiske institutt tar tre meteorologer til orde for at det var nettopp perlemorskyer Edvard Munch så da han malte «Skrik», men det er det vel strengt tatt bare Edvard Munch som vet.