FAREVARSEL: Regn og glatte veier
Du må både kjøre og gå forsiktig når du skal «home for christmas» i år – det er sendt ut farevarsel for svært glatt føre.
Drømmen om en hvit jul kan vi se langt etter, for den nedbøren som treffer på julaften vil definitivt komme som regn, ifølge Meteorologisk institutt.
– Fra tirsdag formiddag kan mildvær og regn fryse på kald bakke og gi is, skriver yr.no i sitt farevarsel.
Det er ikke sikkert det blir mye regn, men det som kommer kan skape en del trøbbel for både bilister og gående.
– Det som skjer er at det kommer inn ganske mye mild luft, og så vi vet ikke helt hvor mye nedbør det blir, men det er ikke sikkert det blir mye, sier vakthavende meteorolog, Hanne Beate Skattør, til Oppegård Avis.
– Det vil være lokale variasjoner, men noen steder kan får kortvarig isende nedbør, det betyr altså at regnet fryser på bakken, sier hun.
Utover ettermiddagen vil det bli noen flere varmegrader, og ikke fullt så glatt, men også her vil det være lokale forhold. Utover i romjula vil vi stort sett få mildt og skyet vær.
Anbefalinger:
- Vær ekstra oppmerksom; isen kan være vanskelig å se
- Vurder bruk av brodder
- Beregn ekstra tid til transport og kjøring
- Bruk riktige dekk og kjør etter forholdene
- Sjekk veimeldinger (175.no)
(kilde yr.no)