Køkaoset rammer lokale butikker: – 30 prosent ned
Fjellsikringen i Skiveien har skapt køtrøbbel i ukevis. De lokale butikkene på Kolbotn merker konsekvensene.
I over en måned har ett kjørefelt i Skiveien vært stengt mens Akershus fylkeskommune sikrer fjellskrenten under Kolbotn kirke.
Resultatet har vært lange køer, særlig i ettermiddagsrushet.
For butikkene i Sentrumsbygget på Kolbotn begynner trafikksituasjonen å merkes på kundestrømmen. Hos Nor Frukt anslår Cihad Ugur at omsetningen har falt med rundt 30 prosent.
– Vi merker trafikkaoset, spesielt på ettermiddagene og kveldene. Mange forteller at de rett og slett ikke orker trafikken, sier Ugur til Oppegård Avis.
Kundene blir borte
Nor Frukt har mange kunder som kommer fra blant annet Sofiemyr, Tårnåsen og områdene sørover i Oppegård.
Køene har strukket seg fra Mastemyr, fra Prinsdal, stått bom stille oppover Sønsterudveien og like stille for de som kommer sørfra på Skiveien.
– På ettermiddagene er det håpløst å komme fram. Vi har mange kunder derfra, og vi merker at de blir borte, sier Ugur.
Nå gleder han seg først og fremst til arbeidet er ferdig.
– Vi håper alle kundene kommer tilbake når dette er over, sier han.
Mister ettermiddagsrushet
Også hos Jernia i Sentrumsbygget merkes det at færre tar turen innom.
Jernia-Rolf ved forteller at det også der særlig er den vanlige ettermiddagstrafikken som har blitt borte.
Når det gjelder tall har ikke butikken et like godt sammenligningsgrunnlag fra samme periode i fjor, fordi de da hadde en større kampanje. Likevel er tendensen tydelig.
– Vi ser at ettermiddagsrushet uteblir. Det har sunket, sier han.
Selv bor han på Tårnåsen og opplever køene på nært hold.
– Jeg ser den sinnssyke trafikken i Valhallaveien på ettermiddagene. Jeg skjønner godt at folk ikke orker å forsere den for å komme hit, sier han.
– Vi er nok mindre utsatt
Jernia har likevel en fordel sammenlignet med butikker som selger varer kundene enkelt kan kjøpe andre steder.
– Vi er en spesialbutikk og blir nok ikke like hardt rammet. Skal du handle dagligvarer, finnes det mange alternativer. Det er ikke like mange alternativer til oss, sier han.
Fjellsikringen startet i august. Arbeidet innebærer at trafikken på Skiveien passerer anleggsområdet i ett kjørefelt med lysregulering.
Akershus fylkeskommune har tidligere opplyst til Oppegård Avis at planen er å være ferdig i løpet av uke 41, dersom det ikke oppstår uforutsette problemer.