KOLBOTN: Styringspartiene Høyre,Fremskrittspartiet, Senterpartiet, Pensjonispartiet vil se på mulighet for å konkurranseeksponere blant annet OMA og Rufus.

Vil privatisere OMA og Rufus

243 millioner er det magiske tallet kommunen må nå med innsparingstiltakene for å oppnå en bærekraftig økonomi. Nå foreslår styringspartiene konkurranseeksponering.

Publisert Sist oppdatert

På listen som styringspartiene la frem i formannskapsmøte onsdag kveld er ordet «konkurranseekesponering» noe som går igjen . Det betyr altså privatisering av enkelte kommunale tjenester.

    Forslagene på tjenester som er foreslått å vurdere for privatisering er:

  • Omsorgsboliger og sykehjem.
  • Barnehager
  • OMA og Rufus

Det påpekes at kommunen skal selv delta i eventuelle anbudsprosesser når det gjelder omsorgsboliger og sykehjem.

Formannskapsrepresentant fra Rødt, Anna Marie Kolman, stilte i debatten et retoriske spørsmål om hvordan spare når man skal sette ut noe til noen som skal tjene på det.

Representant Kløvstad fra Høyre påpekte at det i denne sammenhengen handler konkurranseutsetting om å spare penger, og ikke et politisk prinsipp.

KOLBOTN; Rufus barnebutikk på Kolbotn Torg selger dine pent brukte barneprodukter for deg. Du kan også handle der og bidra til et mer bærekraftig forbruk.

Opp i kommunestyret

Ved votering stemte alle partiene i hovedsak for egne forslag, og dermed var det forslaget fra styringsparitene som fikk flest stemmer. Ordfører Cecilie Pind slo fast at det frem mot kommunestyret i neste uke skal jobbes med å sortere og samle forslagene med sikte på at flere kan stille seg bak vedtakene som da fattes.

Når det gjelder forslagene om konkurranseeksponering, var ingen av de andre partiene enige, slik Oppegård Avis oppfattet det, men det ble ikke gått gjennom forslagslistene i detalj.

Powered by Labrador CMS