VALG 2023:
Høyre vil ha flere private aktører. Det vil ikke SV
Oppegård Avis har snakket med samtlige partier i kommunestyret. Dette ønsker Høyre og SV å gjøre med eldreomsorgen om de kommer til makta.
Oppegård Avis har utfordret partiene i kommunestyret om å forklare kortfattet og tydelig hva de ønsker å gjøre for eldreomsorgen i kommunen, dersom de kommer i en posisjon med flertall etter valget.
I denne saken er det Høyre og SV som svarer.
– Tar tid å etablere nye plasser
Høyres ordførerkandidat, Cecilie Dahl-Jørgensen Pind svarer på vegne av Høyre som ikke har vært fornøyd med prioriteringene denne kommunestyreperioden.
– Dessverre er det slik at det er enkelt å legge ned plasser, men det tar tid å etablere nye. I dag er det ikke slik at de som trenger en sykehjemsplass får det, sier Dahl-Jørgensen Pind.
– Høyre vil se på muligheten for å tilbakeføre noen av de nedlagte plassene og deretter planlegge for de mer langsiktige målene. Høyre vil se på arealbruk, ved å for eksempel begynne å bruke underetasjen på Toppenhaug som møteplass til aktiviteter, ikke møbellager som det er i dag. Vi ønsker også å starte arbeidet med å utvide Greverud sykehjem. Toppenhaug ble tatt opp av meg i februar, med løfte fra ordfører om at det skulle følges opp, det er fortsatt møbellager, sier ordførerkandidaten.
Høyre tar også til orde for mer private initiativ i eldreomsorgen:
– Kommunen har ikke ressurser til å klare alt selv derfor er vi nødt til å se på supplement til det offentlige tjenestetilbudet og mulighetene for samarbeid med ideelle og private tilbydere innenfor omsorgstjenestene våre.
Ønsker private velkommen i eldreomsorgen
– For oss i Høyre er det helt naturlig å tenke på næringsdrivende innenfor helse som en viktig ressurs for å håndtere en befolkning som blir eldre. Det kreves endringer og vi må tenke nytt. Fremtidens eldreomsorg er avhengig av alle gode krefter og vi må passe på at vi bruker ressursene på riktig måte. Sykepleiere bør bruke tiden sin på de som trenger det, ikke administrative oppgaver. Om sykepleieren er ansatt i kommunen eller i en bedrift er ikke avgjørende, sier Høyre sin ordførerkandidat.
Ordførerkandidaten ønsker å tilrettelegge for at folk kan bo hjemme lengre.
– Vi vil se på alternative boformer, slik at flere eldre kan bo hjemme lengre. For de som kan bo hjemme, må vi tilby forebyggende hjemmebesøk og opprette team rundt innbyggeren som trenger bistand, slik at man får færre personer å forholde seg til.
– Til slutt vil jeg også si at Høyre vil se på muligheten for å etablere en demenslandsby der det opprettes gode tilbud både for innbyggere med demensdiagnose, også for pårørende. Demensomsorgen må tilpasses den enkelte innbygger. Vi skal etterstrebe at alle kan være sjef i eget liv uavhengig av alder og diagnoser.
SV går inn for flere fulle stillinger i eldreomsorgen
SV sin ordførerkandidat, Adrian Pracon har svart på vegne av SV:
– For SV er en verdig alderdom en av de viktigste sakene vi jobber for. Vi har fått utrettet mye på de 4 årene vi har styrt sammen med flertallspartiene, blant annet at det ikke har vært nedgang i antall omsorgsplasser, men også at vi har fått styrket hjemmetjenesten og sikret en god dekningsgrad. Nordre Follo har de siste 4 årene rykket opp flere plasser på kommunebarometeret og ligger cirka midt på treet i dekningsgrad av omsorgsplasser i Norge. Men med stadig flere eldre vil kommunen ha behov for å øke antall omsorgsplasser fremover. SV mener vi fortsatt bør ligge i forkant av behovene og må prioritere raskt, sier Pracon.
Faste stillinger, samboergaranti og demenslandsbyer
Om Pracon og SV kunne bestemt alene i kommunestyret hadde han gjort dette:
- Vi vil ansette flere med hele faste stillinger. Å øke grunnbemanningen vil gjøre at det blir mindre belastning på de ansatte i tjenesten, noe som kan gi lavere sykefravær og økt kapasitet. Samtidig vil vi etablere en vikarpool, slik at man slipper å bruke dyre bemanningsbyråer, men kan ta av egne ressurser. Det vil også gi flere kjente ansikter å forholde seg til hos brukerne.
- SV ønsker at alle skal få mulighet til å bli gamle sammen. Det betyr å kunne være sammen når en er pleietrengende. Vi vil innføre en samboergaranti som gjør at kommunen skal legge til rette for at eldre og personer med omsorgsbehov skal kunne bo sammen med sin kjære selv om den ene er helt- eller delvis pleietrengende.
- Vi vil også jobbe for en tillitsreform som reduserer byråkratiet ved å gi mer selvbestemmelse til de som bruker tjenestene og mer tillit til de ansatte som jobber tett med innbyggerne.
- Med SV i kommunestyret vil vi jobbe for å sikre gode offentlige tjenester, fremfor å la private aktører ta profitt av skattebetalernes penger.
- SV vil også jobbe for å etablere flere alternative boformer for å motvirke ensomhet og opprettholde funksjon, som demenslandsby, generasjonsboliger, eldrekollektiv, eller omsorgsboliger med styrket praktisk bistand.
- SV vil at det skal være gode aktivitetstilbud både for de som bor hjemme, men også for de som er på sykehjem. Økt trivsel gjennom sosial aktivitet bidrar til bedre fysisk og psykisk helse. Derfor vil vi at det skal etableres flere kommunale eller ideelle aktivitetstilbud.
- I tillegg vil vi at flere skal kunne benytte seg av kollektivtransport. Vi har allerede innført bestillingstransport som henter deg hjemme og kjører deg til kollektivpunktene. Men vi ønsker å satse på mer mobilitet og vil jobbe for at man blir kjørt fra dør til dør, tilsvarende det Ruter har i deler av Oslo.