WINDSURFER: Nina Bugge jobber til vanlig som veterinær. På fritiden bruker hun og familien så mye tid som mulig i våtdrakt på sjøen.

«Alle» kommer til Oppegård for å surfe: – Vi har jo kjempegode muligheter her

Hele Stor-Oslo kommer til Oppegård for å windsurfe, men lokale surfere må reise til Drøbak, Oslo, Asker eller Bærum for å ta del i et aktivt miljø. Det er egentlig helt unødvendig.

Publisert Sist oppdatert

Carsten Lehbrink bor på Kolbotn og er en av de lokale brettseilerne som ser etter et lokalt miljø for windsurfing eller brettseiling som mange kaller det. 

– Jeg drev med brettseiling for mange år siden og har nå fått lyst til å ta det opp igjen, så jeg tok et kurs i Drøbak og har skaffet meg utstyr, men det jo mye morsommere å drive med dette sammen med noen, sier Lehbrink til Oppegård Avis. 

Drøbak og Malmøya er de to største for denne type vannsport i nærheten av gamle Oppegård og Nordre Follo, men allikevel kommer det tilreisende fra hele Stor-Oslo til Nordre Follo sin kystlinje for å surfe. 

Flyttet til gamle Oppegård på grunn av surfingen

Anders Jørgensen bor på Svartskog og ble kjent med Svartskog og gamle Oppegård gjennom nettopp windsurfingen. 

– Bunnefjorden, Bekkensten og Svartskog er kjempebra for windsurfing. Når det er nordavind kommer alle til Bekkensten og Roald Amundsen-brygga for å surfe. På nordavind er Bunnefjorden det beste stedet i Stor-Oslo å for windsurfing. Neste stopp for gode forhold under disse forholdene er Jeløya, sier Jørgensen.

– Jeg kommer opprinnelig fra Nordstrand og det var egentlig windsurfingen som gjorde at jeg ble kjent med Svartskog hvor jeg nå bor, sier han til Oppegård Avis. 

Jørgensen forklarer at det er gode forhold i Bunnefjorden også når det er sønnavind, men når det er øst og vestavind er det ikke fullt så bra. Da blir vinden mer kastete og ikke like jevn. 

AUSTRALIA: Anders Jørgensen er ikke lenger nybegynner. I mangel på lokale bilder fikk vi tilsendt dette fra et ikke lokalt sted, nemlig Australia.
NESTEN SOM SVARTSKOG: – Kan vi sitere deg på at Bekkensten er like bra som Australia?, spurte vi. – Det må bli med et smilefjes bak i såfall, svarer Jørgensen!

For hele familien

Jørgensen har surfet i årevis og er på et høyt nivå vi vanlig dødelig kan se langt etter. «Naboen», Nina Bugge fra Svartskog, er derimot på et mer folkelig nivå. Hun startet også med kurs i Drøbak og surfer der med hele familien jevnlig. Hun skulle gjerne også sett at man hadde et mer tilrettelagt miljø for brettseiling og windsurfing i gamle Oppegård. 

– Det er jo litt langt til Drøbak og vi har jo kjempegode muligheter her. Forholdene vi har her ute nå i dag er helt fine for en nybegynner. Det er absolutt mulig å få seg en fin tur nå, selv om det oppleves som vindstille, sier Bugge til Oppegård Avis da vi møter hun på Roald Amundsen-brygga på Svartskog. 

Bugge har fått med seg hele familien på surfebølgen.

– Miljøet i Drøbak er veldig bra. Der har de egne grupper for både barn og voksne. Nå har vi tre brett i familien og de bruker vi til mye annen moro også, som å trekke det bak båten for eksempel. Det synes barna er kjempemorsomt. 

IKKE FOTBALL: De desidert mest populære idrettene i Oppegård er håndball og fotball. Peter Bugge Mjønes (11) i bildet driver med windsurfing.

Hadde vært moro med et lokalt miljø

Å reise til Drøbak en ettermiddag er ikke nødvendigvis noe man ser på som lavterskel og når Nordre Follos kystlinje er på høyde med Drøbak er det ikke vanskelig å forstå at man gjerne skulle holdt seg hjemme.

Bugge mener det trengs bedre infrastruktur om man skal bygge et tilsvarende miljø her lokalt. 

– Vi trenger et sted å oppbevare utstyret i nærheten av vannet, gjerne i form av en bod. Også trenger vi noen båter. Det kan jo være litt stress å komme tilbake til land og da kan det være fint med noen båter som kan hjelpe oss, sier hun og legger til: 

– Også må vi selvfølgelig ha noen personer som kan ta litt initiativ til dette, sier hun. 

NORDAVIND: Nina Bugge skuer utover Nordre Follos kystlinje. Denne torsdagen var det nok litt for svak vind for de erfarne windsurferne. Nybegynnerne strømmer til Drøbak.

Lehbrink sier seg enig at det blir som en stein i skoen å kjøre til Drøbak for å surfe en times tid en vanlig ettermiddag.

– Det hadde vært fint å ikke måtte dra til Drøbak å bruke hele kvelden hver gang man skal surfe. Derfor ser jeg etter noen å være med her lokalt. Først og fremst er det en stor gevinst med tanke på sikkerhet. Om noe skulle skje er det greit å ha noen i nærheten, sier han. 

Lehbrink som kom til Norge fra Tyskland i 2002 forhørte seg nylig på Facebook om det var flere lokale brettseilere på Kolbotn, responsen var ikke enorm, men heller ikke bortkastet.

– Samtidig er det litt enklere å dedikere seg når man har noen å dra med. Jeg fikk litt respons på Facebook, ikke mye, men noe. En av dem hadde visst startet en kiteklubb på Sørlandet for noen år siden, 

ROALD AMUNDSEN BRYGGA: Dette er et eldorado for windsurfere på hele Østlandet, men det lokale miljøet er mindre kjent.



Powered by Labrador CMS