KOMMUNEDIREKTØR: Øyvind Henriksen vil ikke være med på at Nordre Follo er på noe verstingliste.

– Jeg vil ikke være med på at dette er noe verstingliste

Kommunedirektøren understreker at det er naturlig at innbyggere i Nordre Follo har et høyt kostnadsnivå.

Publisert Sist oppdatert

På onsdag denne uken publiserte Oppegård Avis en sak om kostnadsnivået for innbyggerne i Nordre Follo. I kjølvannet av denne artikkelen lovte vi at fremtredende personer skulle få anledning til å kommentere tallene. 

En naturlig person i så måte ville vært kommunens nye ordfører, Cecilie Pind, men hun har ikke besvart våre henvendelser denne uken. Det er det derimot et par andre som har gjort. 

– God balanse

De fire siste årene er det Arbeiderpartiet som har hatt ordførervervet og taktpinnen i styringen av Nordre Follo kommune. APs gruppeleder i Nordre Follo, Oddbjørn Lager Nesje, har følgende kommentar til at det er så dyrt å bo i kommunen og sannsynligvis bare vil bli enda verre neste år.

– Det er svært viktig for Arbeiderpartiet at det er god balanse mellom kommunale avgifter og tjenestene som leveres. Alle delene av kommunen vår skal ha rent vann i springen og tjenester med god kvalitet. Derfor er vi glad for at det har blitt 12 timer gratis SFO for 1. og 2.-klassinger i kommunen. Det ønsker vi å utvide til alle klassetrinn, sier gruppeleder for Arbeiderpartiet Oddbjørn Lager Nesje. 

Naturlige forklaringer

Ifølge kommunens mektigste mann, kommunedirektør Øyvind Henriksen, er det helt naturlig at kostnadene i Nordre Follo vil være i Norgestoppen.

– Jeg vil ikke være med på at dette er noe verstingliste. At kostnadsnivået her er så høyt er det flere naturlige årsaker til. Vi ligger nært Oslo hvor både boligpriser og inntekter er høyre enn landssnittet, noe som gjelder også for alle de andre kommunene på listen, unntatt Hvaler, sier Henriksen.

SVARER: Kommunedirektør Øyvind Henriksen svarer på innholdet i saken om at Nordre Follo er en av landets dyreste kommuner å bo i.

Han vil heller ikke være med på at det er spesielt mye han selv og kommunen for øvrig kunne gjort annerledes i denne sammenhengen. For ifølge kommunedirektøren er det eneste kommunene kan påvirke i noen grad, er de kommunale avgiftene.

– Når det gjelder kommunale avgifter opererer vi, som alle andre kommuner, etter selvkost-prinsippet. Dette innebærer at kommunens utgifter på dette områder som f.eks. vann og avløp fordeles som kommunale avgifter på den enkelte husstand. Jeg har derimot ingen problem med å anerkjenne at vi nå er oppe på et kostnadsnivå som gjør det krevende å være både deg og meg, men det er dessverre bare deler av dette som er knyttet til de kommunale avgiftene.

 

Powered by Labrador CMS