61 FRAMMØTTE: Det var stor oppslutning da Miljøagentene, Naturvernforbundet, Framtiden i våre hender og MDG stilte til ryddeaksjon på Kristi himmelfartsdag.

Fant «skipsvrak» og narkotika  

Under helligdagens søppelaksjon ble det funnet en båt, noen sykler og to små poser med det som trolig er narkotika. 

Publisert

61 hverdagshelter brukte gårsdagens fridag til å rydde over 500 kilo søppel i området rundt Kolbotnvannet. Veier, grøfter, parker og torg ble trålet for sneiper, snus og annen «moro». Arrangørene bak aksjonen var Miljøagentene, Naturvernforbundet, Framtiden i våre hender og MDG. 

– 61 hverdagshelter møttes på en helligdag for å rydde Kolbotn fri for søppel. Med hansker og blikk for detaljer trålet de veier, grøfter, parker og torg på jakt etter sneiper, snus og plast. Arrangørene fra Miljøagentene, Naturvernforbundet, Framtiden i våre hender og MDG er så fornøyde at vi allerede er i takt med planlegging av høstens aksjon, sier Hans Martin Enger i MDG til Oppegård Avis. 

VINNVINN: I konkurransen om å finne det gjeveste søppelet stod økologiske egg på spill.

Brukte uvante metoder

En av de frammøtte var ikke interessert i å plukke søppel i veikanten. Han stilte nemlig med svømmeføtter og plukket like gjerne det søppelet han fant i Kolbotnvannet. 

– Det ryktes at dere har plukket opp en båt?

– En av søppelplukkerne, Ola Edman, brukte uvante metoder. Som fridykker tok han søppelplukking til et nytt nivå, noen meter under overflaten fra brygga ved Kolbotnvannet. Der fant han blant mye annet to sykler, en handlevogn, en avfallsbeholder og, ja, en båt.

Skipsforlis er sjelden vare i Oppegård Avis. Derfor måtte vi nesten høre mer om dette. Hva med mannskapet? Var kapteinen ombord til siste slutt?  

– De var som sunket i jorden. Alt tyder på at skipet var forlatt før det sank, kan Enger meddele.

FRA VANNETS BUNN: På Kolbotnvannets bunn ble dette «skipet» funnet. Det nye mannskapet består av Marthe Arnesen (MDG) og Ola Edman.

Trolig fravær av giftige alger

Dykking og bading i Kolbotnvannet er et nokså sjeldent syn det også, men Enger har ingen grunn til bekymring med tanke på Edman sin helse. 

– Jeg har ikke hørt fra han siden i går, så jeg har ikke oppdatert status. Men de giftige blågrønnalgene pleier først å melde sin ankomst når det begynner å bli varmt i vannet, så jeg forventer at han er på beina, forteller Enger. 

TOK RISIKOEN: Det kan se ut som Ola Edman visste hva han gjorde da han stupte uti Kolbotnvannet med dykkemaske, snorkel og svømmeføtter.

Prisutdelingen stod til 12 poeng

Det var på forhånd annonsert at «best» søppel skulle premieres med stort og smått. Premieutdelingen sto til en 12-er i ekte Eurovision-ånd.

– Den sto til 12 poeng! Etter en «lang og tenksom vurdering» kåret juryen fra Miljøagentene med Jonas i spissen en topp fem-liste. Blant søppelet som ble premiert var en klokke og et par små poser med narkotika (!). 

– Førsteplassen gikk ikke ufortjent til laget «Dykkerne», som består av dykkeren og hans landbaserte medhjelper, sier Enger. 

– Fant dere narkotika? 

– Det så ut som noe som kunne ligne på narkotika i hvert fall. Det var noe hvitt innhold i noen bittesmå poser, forteller Enger.

Narkotikafunnet følger Oppegård Avis opp i egen sak senere. 

IKKE NATRULIGE GJENSTANDER: I Kolbotnvannet kan det se ut som det er mer enn giftige blågrønnalger. Fareskilt har gått gjennom isen, søppelspann har gått på sjøen og ulike fartøy som sykler og handlevogner har funnet veien til vannets dybder.

Håper å finne mindre snus og sigarettsneiper neste gang

Til slutt anslår Enger at de fant over et halvt tonn søppel denne torsdagen. Neste gang er det særlig en ting Enger håper man ser mindre av. De minste tingene. Vi antar også at de helst vil slippe å finne narkotika også. 

– Vi regnet på at vi plukket minst et halvt tonn søppel. Er det én ting vi gjerne skulle slippe å finne neste gang er det det de minste tingene, særlig sigarettsneiper og snus. Dyr dør av den slags. Slutt med det!, oppfordrer Enger til slutt. 

FORNØYD: Hans Martin Enger er fornøyd mer helligdagens storfangst. Nå er han i gang med å planlegge ny aksjon til høsten.
Powered by Labrador CMS