Nektet bøsse-bærerne inngang
I boligsameiet Kolbotn Hage stengte de dørene i god tid før bøssebærerne kom.
Lørdag 19. oktober - dagen før den store innsamlingsdagen til årets TV-aksjon, til inntekt for Barnekreftforeningen - sendte boligsameiet Kolbotn Hage i Ormerudveien ut en beskjed til sine beboere om å ikke slippe inn bøssebærere i leilighetsbygget.
Det korte budskapet var følgende:
– Ikke slipp inn bøssebærere i bygget.
Har hatt problemer
Den lange beskjeden var denne:
«Som vi tidligere har informert om, har det vært flere personer som har forsøkt å komme inn i byggene våre med falske identitetskort. Vi har derfor oppfordret dere alle til ikke å slippe inn noen dere ikke kjenner. I forbindelse med tiltak som TV-aksjonen, hører man om uærlige folk som forsøker å utnytte en slik situasjon til egen vinning.
Vi ber dere derfor om ikke å slippe inn bøssebærere.
Vi kommer søndag morgen til å sette et oppslag til bøssebærerne på utgangsdørene til byggene våre der vi anmoder de om ikke å ringe på dørklokkene til beboere for å komme inn i bygget. Vi ber bøssebærerne om å legge informasjonsmateriale knyttet til TV- aksjonen utenfor utgangsdørene, samtidig som vi ber de melde til oss når de har kommet, slik at vi kan legge dette materialet i alle beboernes postkasser. Det er bare å beklage at vi må ta slike forholdsregler, men tror det er en riktig avgjørelse slik situasjonen er i dag.
Vi håper dere vil respektere dette. TV-aksjonens VIPPS konto er for øvrig: 2133. Mvh Styret i Boligsameiet Kolbotn Hage.»
Beboer reagerer
Kamil Derda bor i Kolbotn Hage. Selv om han forstår at styret først og fremst skal tenke på sikkerheten til sine beboere og passe på eiendeler, synes han dette grepet er utrolig trist.
– Jeg synes det er forferdelig trist at vi lever i en verden hvor vi må stenge dørene. Det går først og fremst utover de som samler inn penger til en god sak. Jeg forstår styret som prøver å unngå innbrudd, men jeg synes ikke dette er riktig vei å gå, sier Derda.
Sameiet består av tre blokket med totalt 160 leiligheter, hovedsakelig med godt voksne beboere. Han synes sameiet kunne forsøkt å finne andre løsninger i dette tilfellet.
– Her synes jeg vi kunne funnet en løsning som har gagnet alle, for det er snakk om bare tre timer og en viktig innsamlingsaksjon. Det er ikke noe hyggelig med stengte dører. Jeg prøver å forstå, men dette blir ikke riktig for meg. Det er dessverre ikke styret enig med i, neo jeg ikke er overrasket over, legger han til.
Håper andre ikke tar etter
Derda har ikke hørt om noen andre sameier eller borettslag som har tatt lignende grep, men håper at ingen blir inspirert. Nå venter han spent på om samme beskjed blir gitt i forbindelse med den kommende Halloween.
– Hvordan ser samfunnet vårt ut om fem år hvis vi skal svare på slike utfordringer med å stenge oss inne. Jeg ønsker ikke være innstengt. Hva som skjer rundt Halloween blir spennende å se, men jeg tipper det blir det samme da. Noe annet vil overraske meg.
– Har fått mange positive tilbakemeldinger
Mandag gjorde vi flere forsøk på å kontakte styret i Kolbotn Hage, både på telefon, via sms og e-post. Tirsdag morgen svarte styreleder Dagfinn Johnsen.
– Det forundrer meg at du vurderer å lage en sak på dette etter henvendelse fra én beboer. Vår anmodning til beboerne om ikke å åpne utgangsdøren til boligblokkene for personer de ikke kjenner, også denne ettermiddagen, kommer pga de mange innbruddene som har vært den siste tiden i vårt Boligsameie og nylige forsøk fra uvedkommende med falske identitetskort på å komme inn - og dermed ha fri tilgang inn i alle boligblokkene. Vi har fått mange positive tilbakemeldinger på at vi gikk ut med denne henvendelsen, samtidig som vi oppfordret til å gi til TV aksjonen med oppgitt VIPPS nummer. Da bøssebærer kom til Boligsameiet distribuerte vi materialet hun hadde med seg til postkassene i Boligsameiet og bøssebærer hadde full forståelse for dette, skriver Johnsen til Oppegård Avis.
Han presiserer følgende:
– Vi vil samtidig informere om at vi kjenner til andre Boligsameier som har gått ut med samme henvendelse til beboere denne ettermiddagen. Det er trist at vi må gå til slike tiltak, men som styre har vi et ansvar for å gjøre det vi kan for å sikre våre beboere på best mulig måte, skriver styrelederen.
Da denne saken først ble publisert tirsdag morgen, var det uten styrelederens svar. Svarene hans ble lagt inn, så fort de var på plass, klokken 09.05.