MERKER PÅGANG: Lena Sønsterud, kunderådgiver hos Toyota Follo i Ski, merker at folk har begynt å planlegge bilferien.

Er bilen din klar for ferien?

Sommertur med fullastet bil er en skikkelig prøvelse for bilen, og det kan være lurt å gjøre noen grep i forkant for å sikre at man unngår både nødblink og veihjelp. 

Publisert

Det å ha en godt vedlikeholdt og kjøreklar bil når ferien starter er kanskje den beste reiseforsikringen du kan skaffe deg.  På lista over det som er lurt å gjøre står det både ting man lett kan sjekke selv, og noen ting det er lurt å bruke fagfolk til.

Service før sommeren

 – Noe av det viktigste er at alle servicer er fulgt opp, og dersom det nærmer seg tid for neste er det lurt å ta det før sommeren, sier Martin Steen som er ettermarkedssjef hos Toyota Follo AS til Oppegård Avis.

Gjennom serviceprogrammet er du sikret at elementer som motor, registerreim, gir, bremser, hjuloppheng med mer er i orden.

 – I tillegg er det viktig å gå over bilen og sjekke alle væskenivåer. Både frostvæske, motorolje og bremsevæske bør sjekkes, fortsetter Steen. Og legger til at du selvsagt bør passe på at du ikke har noen varsellamper som lyser noe sted.

 – At alle lys virker som de skal er også både lurt og enkelt å sjekke, legger Steen til.

Kunderådgiver Lena Sønsterud forteller at selv om de har ganske travelt året rundt, så merkes det litt ekstra at ferien nærmer seg.

– Det er mange som har begynt å tenke på at bilen bør bli klar til ferien, forteller hun.

SJEKK DEKK: Thomas Engebretsen på Ødegaarden Auto AS mener det er mange som ikke er kritiske nok når de skifter dekk.

Dekk

Det kan også være lurt å sjekke lufttrykk i dekkene, og det bør med fordel gjøres oftere enn bare ved dekkskift. Riktig lufttrykk gir lavere drivstofforbruk, mindre slitasje, mindre utslipp og gjør bilen mer trafikksikker.

 – Det må være god nok mønsterdybde på dekkene, og generelt god tilstand på hjulene, sier Steen hos Toyota.

 Og her får han støtte fra daglig leder på Ødegaarden Auto AS, Thomas Engebretsen.

 – For det første må folk være sikre på at de har lagt om dekk, sier Engebretsen på Oppegård Auto, og forteller at de overraskende ofte har biler inne hvor eier tror de har lagt om, men egentlig kjører rundt på piggfrie vinterdekk.

 – Vi ser også altfor mye utslitte dekk, særlig der folk har lagt om selv og ikke har vært kritiske nok når de vurderer mønsterdybde. Vi ser rett og slett en del dekk som aldri skulle vært kjørt med, legger han til.

 – Minimumskravet i hovedrillene er 1,6 mm, men vi anbefaler mer enn 3 mm over hele dekket for å redusere faren for vannplaning, skriver NAF på sine nettsider, og kommer med følgende tips:

 – De aller fleste dekkmerkene har en slitasjevarsler i dekket. Det er en liten «klump» i dekkmønsteret som er 1.6 mm høy. Når dekkets overflate slites ned til denne er dekket klart til å skiftes.

STEINSPRUT: Ikke vent med å fikse den lille steinspruten i frontruta, det kan fort bli dyrt. Her er Daniel Sørum og Jan Jensen i ferd med å skifte en frontrute.

Steinsprut

Har du en steinsprutskade i ruta er det lurt å reparere det med en gang. I verkstedhallen på Ødegaarden Auto AS er Jan Jensen i full gang med å skifte frontrute på en bil.

 – Hvis du har en steinsprut i ruta får du reparert det uten egenandel, men dersom ruta sprekker flyr tusenlappene, forteller Jensen.

 Og det er større risiko for at ruta sprekker når temperaturen svinger, som for eksempel når air-condition står på for fullt i en fullpakket feriebil og sola steker på utsiden.

 – Så har du en liten steinsprut er det ikke noe å vente med, oppfordrer Jensen.

 Full bil

 På Ødegaarden Auto AS har de også noen tips for lasting av bil

 – Husk at lufttrykket bør justeres når bilen er tungt lastet, sier Engebretsen, og minner også om å sjekke hvor mye nyttelast bilen kan ha, særlig når det gjelder el-biler som kan ha begrensninger på lastevekt.

 – Det er også viktig å huske at de fleste biler har en maksvekt på hva du kan laste i takboks, den er vanligvis på 90 kg, og laster man tyngre enn det forandrer tyngdepunktet til bilen seg.

Når uhellet er ute

 Det kan også være greit å ha med ladekabel og reservenøkkel på ferieturen, og sistnevnte bør oppbevares på et trygt sted.

 – Hvis noe skjer må du ha refleksvest og varseltrekant i bilen, det er påbudt, sier Steen hos Toyota.

 – Og til slutt så er det viktig med riktig dekning på forsikringen din, særlig hvis du skal kjøre nedover i Europa. Da er det også viktig å vite hvor man skal ringe hvis noe skjer, avslutter Engebretsen.

 

Powered by Labrador CMS