IKKE LOKALE: Verken Jørgen Hauger, Ole Isak Nymoen, Sturla Rørvik, Mattis Pedersen eller Andreas Berget har noe tilbørlighet til gamle Oppegård, men det stoppet dem ikke fra å utøve tradisjonelt isfiske på Gjersjøen.

Dro opp fisk etter fisk på Gjersjøen

Søndag var det mye liv på Gjersjøen. Både over og under isen. Disse Ås-studentene fikk napp over 30 ganger. 

Publisert

Ja, er svaret på om det nytter å fiske i våre lokale innsjøer. Jørgen Hauger og studiekameratene på Ås forteller at de har fått mer enn nok valuta for søndagens agn. 

– Ja, vi har fått en del fisk. Vi er over 30 stykker, sier Hauger som gjerne samler gjengen til et bilde i lokalavisa. 

Om søndagens innsats kunne belønnes med et festmåltid for de fem studentene kan man nok sette stor tvil til. For fisken var ikke stor. Dersom du tar en ekstra titt på bildet i toppen av saken en gang til kan du faktisk se at alle gutta stolt holder frem et knippe av fangsten. 

– Det er ikke så mye størrelse å snakke om nei, dette er nok det vi kaller «tusenbrødre». Det er en betegnelse på fisk i overbefolkede vann, og er veldig typisk for abbor, som stort sett er det vi har fått, forteller Hauger til Oppegård Avis. 

GEITUNGEN: Isfiskerne hadde rigget seg godt til i sola, rett vest for øya som i følge Google Maps heter Geitungen.
SOL: Det er februar, men sola varmet godt. Det var påskestemning på Gjersjøen søndag.

Ikke de første isfiskerne Gjersjøen har sett

Isfiske på Gjersjøen er ikke akkurat en pioner-aktivitet. På digitaltmuseum.no finner vi noen bilder fra arkivet til Dagbladet, hvor det kan se ut som Dagbladet gjorde en reportasje om nettopp isfiske på Gjersjøen i 1959. 

Om mannen på bildet hadde blitt skuffet om han fikk vite at abboren han dro opp denne påsken skulle være akkurat like liten 65 år senere, får vi nok aldri svar på, men at abboren var liten i 1959 og 2024 kan vi si for sikkert. 

PÅSKEN 1959: I følge digitaltmuseum.no er dette bildet tatt i påsken 1959.
GJERSJØEN: Det ble nok ikke abbor på middagsbordet denne påskeaften heller.

Supre isforhold

Det var ikke bare et knippe studenter fra Ås som var ute på isen søndag. Det var mange skøyteløpere og isfiskere ute på det islagte drikkevannet. Etter forrige ukes vær skulle man kanskje tro at det skulle være en del overvann på isen, men det var det ikke. For uten noen ruglete partier, var det glatt og fin is å finne i alle retninger. 

Skal du ut på isen er det en del ting du bør ta stilling til med tanke på sikkerhet. «Turskøyting» er en organisasjon med utspring fra Skiforeningen som jobber med sikkerhet på is. Kort oppsummert handler mye av deres filosofi om dette premisset: 

Det finnes ikke sikker is, bare sikre skøytere. Det ligger mye visdom og praktisk erfaring i dette.

Les mer om deres isvettregler her 

SIKKERHET: I dette bildet vil noen se glimrende skøyte- eller pilkeforhold. Andre vil forbinde det med risiko.
Powered by Labrador CMS