HAR LEVERT: Lion Njie har vært en svært viktig brikke i KFUM-forsvaret. Nå gleder han seg til ny sesong.

«Løven fra Ødegården» er klar for nye jubelbrøl

Momodou Lion Njie (22) har skrevet ny kontrakt med KFUM og er klar for Eliteserie-spill. Der møter han gammel lagkamerat fra Tårnåsen Hurricanes. 

Publisert Sist oppdatert

Livet smiler virkelig for Ødegården-gutten Momodou «Mo» Lion Njie, som ble hentet til KFUM før 2022-sesongen. 

For tiden er 22-åringen på ferie i Gambia før sesongoppkjøringen starter, og første treningskamp er 26. januar. Og etter alle solemerker blir det med «Mo» i en sentral rolle i KFUM-forsvaret. I går fikk han i hvert fall beskjed om at hans nye kontrakt med KFUM var klar, og den sikrer han spill i rødt og hvitt på Ekeberg ut 2026.

– Forhandlingene startet rett etter at opprykket var i boks. Så har det vært litt frem og tilbake for å finne en enighet, og det har vi nå, sier en tilfreds Njie til Oppegård Avis.

FERIE: Mo er for tiden på ferie i Gambia og har sendt oss denne selfien.

– Det beste som kunne skjedd

Karrieren har virkelig skutt fart de siste årene. For bare tre år siden ble han hentet av Moss, som den gang spilte på nivå tre i Norge. Så gikk turen til KFUM på nivå to, og nå venter altså selveste Eliteserien. 

Han gleder seg til å komme i gang med oppgaven. 

– Det jeg gleder meg mest til er å møte de store gutta og se hvordan man klarer seg. Det blir en fin referansjesjekk. 

Det er ingen hemmelighet at som guttepjokker flest, har også Njie drømt om å spille i Eliteserien.

– Det er jo selvfølgelig en guttedrøm å få spille i Eliteserien. Jeg hadde et mål om å spille i Eliteserien i løpet av den sesongen som kommer, og å få gjøre det med Kåffa er det beste som kunne skjedd. Det er historisk, uvirkelig og noe jeg gleder meg veldig til.

Likevel er det ikke mange levner KFUM spesielt gode sjanser til å overleve i det gjeveste fotballselskapet. Njie snur det til noe positivt, og mener at KFUM har lite å tape i den kommende sesongen. 

– Jeg tror vi skal bite bedre fra oss enn flere tror. Vi skal bare gå ut og kose oss, sier den positive Tårnåsen-gutten.

Gjestet Lindmo 

Å si at Lion Njie er superstjerne utenfor Ekebergsletta og gamle trakter på Ødegården vil kanskje være å dra det for langt. 

Derfor hjalp det nok litt på gjenkjennelsesfaktoren da forsvarsbautaen ble plukket ut til å gjeste selveste «Lindmo» på NRK. Sammen med supporterleder Jon Morten Mosand fikk han sitte i en av de berømte stolene og fortelle om opplevelsen. 

– Medieavdelingen vår kom bort til meg da jeg satt på benken mot Start i siste seriekamp, og fortalte meg at jeg skulle på Lindmo uken etter. Da ble jeg naturligvis veldig overrasket, men tenkte egentlig ikke mye over det der og da. 

For det var først da Njie fortalte det til moren sin at det egentlig gikk opp for han hvor stort det var.

STJERNEMØTE: Da opprykket var i boks fikk Lion Njie representere Oslo-klubben hos Lindmo.

– Mamma reagerte ganske sterkt, og da gikk det opp for meg hvor stort det faktisk var, forteller han og ler.

Topp-trio fra Tårnåsen

Selv om Eliteserie-spillere fra Tårnåsen-området ikke akkurat er metervare, blir altså Løven fra Ødegården den eneste Tårnåsen-gutten i Eliteserien. Tore Sørås spiller en viktig rolle for sitt Ham Kam, men enda villere er det nesten at Josef Baccay spiller fast for sitt Odd i Skien. Baccay og Njie var nemlig lagkamerater på det legendariske laget Tårnåsen Hurricanes gjennom hele oppveksten.

Thomas Martinsen er en av foreldretrenerne som har litt av æren for de to unge guttene, og Martinsen er ikke overrasket over at Lion Njie har nådd toppen av norsk fotball. Han tror heller ikke det stopper der.

– Jeg er egentlig ikke overrasket over at Mo skal spille i Eliteserien. Han var et talent allerede fra 1. klasse på Tårnåsen skole. Nå han i tillegg alltid har hatt et høyt treningsoppmøte og et ønske om å jobbe hardt. så kan man lykkes som han har gjort, forteller Martinsen.

TIL ELITESERIEN: KIL-gutter i Eliteserien er sjelden vare i seg selv, men fra Kolbotn Hurricanes har både Mo (til høyre) og Josef Baccay (i midten) jobbet seg helt til topps.

Spår landslagsplass

Han gleder seg til å se hvor veien går videre for sin gamle spiller.

– Jeg tror ikke det ender i Eliteserien, for Mo har store muligheter til å komme seg ut i Europa, og kanskje få representere landslaget etter hvert. Det er vel en i forsvaret der, som snart må være klar for å skiftes ut med en yngre og bedre spiller, humrer han, med klar adresse til en litt aldrende VIF-spiller fra sørlandet.

I tillegg til å ha ynglet frem minst et par gode fotballspillere opp gjennom, har også Martinsen et gigantarkiv med bilder fra den spede begynnelsen, og da vi ba om noen godbiter fra bildebiblioteket, var ikke Martinsen vond å be. Under følger et knippe bilder fra da Njie og Baccay herjet sammen med gode lagkamerater på Kolbotn Hurricanes.

KIL-GUTTER: Lite visste de da at to av spillerne på Kolbotn Hurricanes skulle ta steget til Eliteserien. På nederste rad, helt til venstre, finner vi både Njie og Baccay.
LYDHØR: Det ser i hvert fall ut som om Njie hørte etter på Martinsens beskjeder. Høyst sannsynlig var det såkalt coaching i verdensklasse.
TRE MOT ÉN: Mange har forsøkt å stoppe Mo opp gjennom. Nå er det han som forsøker å stanse driblefanter.
FOKUS: Har man tunga rett i munnen og jobber på, er det mulig å lykkes med fotballen.
MESSI-TAKTER: Selv om Njie i dag er en knallhard midtstopper, startet karrieren i en mer fremskutt og kreativ rolle. Det er ikke få spillere som har blitt fintet ut opp gjennom. Her fra Arvika Cup.
MÅLFARLIG: Her omkranses Mo av glade KIL-gutter etter nok en scoring.

 

 

Powered by Labrador CMS