SANDNES: Vegard Sverd (25) vant både lengde og 100 meter under helgens Hoved NM i Sandnes.

Drømmer om Paralympics:  – Jeg regner med å få det endelige uttaket i løpet av uken

Vegard Sverd (25) vant både lengde og 100 meter under helgens NM i Sandnes. Kolbotn-gutten har en stor drøm om å få delta i Paralympics i Paris i slutten av august.

Av: Rune Helle og Dag Eliassen 

– Jeg ser dårligere enn normalt. Ellers fungerer jeg på mange måte som en funksjonsfrisk med de begrensningene mitt handicap innebærer, sier Vegard Sverd, som lider av en sjelden øyesykdom.

Verdensmester og norgesmester

Vegard vant sine to favoritter under NM i Sandnes i helgen. For kort tid siden ble han nummer tre i lengde VM i Japan, og det var Kolbotnguttens første VM-medalje for senior. Han ble juniorverdensmesteren i nettopp lengde i 2017

– Internasjonalt er det gjerne i lengde jeg er best, forteller han. Nå venter han i spenning på det endelige uttaket til Paris.

– Jeg regner med å få det endelige uttaket i løpet av uken, sier Vegard, og legger til at lekene i Paris har vært et mål i mange år.

NORGESMESTER: Vegard vant lengde med 6,28 under utfordrende værforhold med my vind i helgen. Bildet fra NM 2021 hvor han hoppet 6,74 i samme øvelse.

Vanskelige forhold

Det var vanskelige forhold med sterk vind og mye regn under NM i Sandnes denne helgen, men Sverd tror ikke det stakk kjepper i hjulene.

– Jeg tror kanskje ikke det vil påvirke uttaket i så veldig stor grad, men man vet aldri, sier han.

Vegard vant lengde med 6,28. Personlig rekord er 6,88, og da han tok bronse i VM i Japan hoppet han 6,63. På 100 meter løp han på 11,11 som best i Sandnes. Han har 10,95 som personlig rekord.

 – Min beste 100 meter var nok det sportslige høydepunktet for meg her i Sandnes, sier Vegard som har vært i semifinalen på sprinten for de funksjonsfriske de siste årene.

– Vi konkurrerer både i paraklasen, og med de funksjonsfriske, understreker han.

PARALYMPICS? Vegard Sverd har en stor drøm om å få delta på Paralympics i Paris i slutten av august

Fra Kolbotn og Oppegård

Vegard er født og oppvokst på Kolbotn, og i ungdomsårene drev han med friidrett i Oppegård IL.

– Da jeg var 15 byttet jeg klubb til Tjalve. Her var jeg noen år får jeg meldte overgang til Norna Salhus i Bergen. De har et sterkt miljø for paraidrett. Selv om jeg fremdeles bor i Oslo har de en trener som følger meg opp her i byen, avslutter Vegard som studerer psykologi i hovedstaden.

 

Powered by Labrador CMS