REGN REGN: Gå din vei, sol, sol kom til meg.

Her regner det inne i Sofiemyrhallen

I 2023 fullførte kommunen et oppussingsprosjekt til en verdi av 45 millioner kroner I Sofiemyrhallen. I dag begynte taket å lekke.

Publisert

– Det regner i Sofiemyrhallen, var tipset redaksjonen i Oppegård Avis fikk torsdag ettermiddag. 

Og det ble ingen bomtur, for det som møtte oss var nettopp regn inne i Sofiemyrhallen. Vi kunne helt tydelig se at det dryppet vann fra taket ca. der hvor den gamle sklia var på 2000-tallet, for de som husker den. 

Flere lekkasjer

Avdelingsleder for vedlikehold i Nordre Follo kommune Kristian Stafseth forteller at ikke bare er snakk om én lekkasje, men to. 

– Vi har nå to lekkasjer i Sofiemyrhallen. Den i svømmehallen er ikke så kritisk og kan avvente litt. Vi vet ikke hva årsaken er, men vi må skjære opp taket utenfra og det kan vi ikke gjøre når det regner. Svømmehallen skal kunne brukes som normalt på tross av lekkasjen. 

Saken fortsetter.

DRYPPER: Her drypper det fra taket. Mesteparten av lekkasjen havner på flisene, men det drypper også godt ned i bassenget.

I selve idrettshallen er det også en lekkasje kan Stafseth fortelle. 

– I idrettshallen begynte det å dryppe i hjørnet nærmest gamle Sofiemyr skole i går. Her vet vi heller ikke årsaken, men vi har satt inn en ballong i et sluk på taket og det har fungert for å stoppe lekkasjen. Videre må vi skjære oss inn i taket fra innsiden for å se hvor lekkasjen er.

– Da må vi inn med rullestillas og det vil være til hinder for idretten. Derfor er vi i dialog med idretten nå, får å planlegge dette. Vi har en teori om at det kan være et rør som har løsnet ettersom ballongen har stoppet lekkasjen, men det vil vi først se når vi åpner opp taket, forteller Stafseth til Oppegård Avis. 

LEKKER: Herfra lekker det vann ned i svømmehallen.

Skal ikke skje

Nylig ble det gjort funn av legionella i Sofiemyrhallen og nå lekker det fra taket på to steder. Mange opplever at hallen lever på lånt tid, men Stafseth forteller at dette er hendelser kommunen ikke forventer skal skje, ettersom de tross alt har pusset opp hallen for 45 millioner kroner. 

– Dette er uforutsette hendelser som ikke skal skje. Vi byttet hele taket i Sofiemyrhallen for tre til fire år siden. Vi har pusset opp hallen for mye penger, så det blir spennende å se hva som er årsaken til dette, sier Stafseth. 

– Hva kan du si om omfanget? Er dette en liten greie som følge av styrtregnet eller kan vi stå ovenfor en større sak her?

– Forhåpentligvis er ikke det en stor sak, men nå vet vi ikke. Det kommer helt an på hvordan det ser ut på innsiden og hvor mange lag vi må gjennom før vi finner årsaken, sier 

– Kan det ha vært en mindre lekkasje over lenger tid som kan ha skapt problemer med tanke på mugg og fukt? 

– Nei, vi tror dette vannet er fersk og at det har kommet som en følge av styrtregnet. Det begynte å dryppe i går da styrtregnet kom, sier Stafseth til Oppegård Avis. 

Dette kostet 45 millioner kroner:

Nytt tak

Nytt gulv i hallen, kombielastisk

Nytt sportsutstyr (basketkurver kommer før høstferien)

Skifte vegg mellom svømmehall og foaje

Pusset opp inngangsparti, kontorer, garderober og toaletter (noe arbeid gjenstår)

Oppgradering av avløpsrørene, vanntilførsel, branntiltakene, strøm, skallsikring og data

Ny utvendig drenering

Powered by Labrador CMS