NY JOBB: Anne Grete Listrøm forlater Nordstrand menighet for å bli ny sogneprest på Kolbotn.

Hun blir ny sokneprest på Kolbotn

Etter nyttår innsettes Anne Grete Listrøm som Kolbotns første kvinnelige sokneprest.

Publisert

Med rundt 20.000 innbyggere og 12.000 medlemmer utgjør Kolbotn sokn rundt en tredjedel av alle innbyggere og kirke-medlemmer i hele Nordre Follo kommune. I årene som kommer vil Anne Grete Listrøm (58) møte mange av dem med dåpssamtaler og dødsbud, via konfirmasjoner og vielser, i gleder og sorger.

Bred erfaring

Fembarnsmoren Anne Grete er til og med kortreist. Hun kommer nemlig fra jobben som sokneprest i Nordstrand, rett på andre siden av Ljanselva. For åtte år siden ble hun også der den første kvinnelige soknepresten, og baner dermed vei for kvinnelige ledende prester.

Ut over dette har hun jobbet som prest i 30 år, og har utdanning innen ledelse, ungdomsarbeid og sjelesorg. Videre har hun skrevet en egen barnebokserie og skrevet for flere aviser.

Jeg ser sånn fram til å få være prest på Kolbotn – det er rett og slett stas.

Anne Grete Listrøm, ny Kolbotn-prest

Tenkt lenge på stillingen

Skal vi tro den nye sokonepresten, og det må vi jo nesten, så er det ingen tilfeldighet at hun havner i Kolbotn kirke.

– Jeg har jo hørt om Kolbotn menighet, og har lenge tenkt at når soknepreststillingen der blir ledig, så vil jeg søke den. Når jeg nå er så heldig at jeg har fått tillit og blitt ansatt, så kan jeg bare si at jeg gleder meg stort til å bli en del av stab, menighet og lokalmiljø på Kolbotn. Riktignok skal jeg ikke flytte til Kolbotn, men fra der vi bor på Prinsdal er jeg bare en liten sykkeltur unna, og jeg er allerede godt kjent i området etter utallige gåturer til Kolbotn, skiturer i lysløypa på Sofiemyr og turer på Kolbotnvannet, både med kajakk og på skøyter. Jeg ser sånn fram til å få være prest på Kolbotn – det er rett og slett stas, forteller Anne Grete.

Fornøyd prost

Prost, Espen Andreas Hasle, er sjef for prestene i Nordre Follo prosti. Han var også nylig en av de nominerte kandidatene til å bli ny biskop i Oslo. Selv om han ikke nådde helt til topps i nominasjonsprosessen, er han svært fornøyd med å ha rekruttert en sokneprest fra Oslo bispedømme.

– Med Anne Grete får Kolbotn en ny, dyktig sokneprest med bred erfaring og mye visdom. Hun er en god formidler og en klok medvandrer. Jeg gratulerer både henne og Kolbotn med ansettelsen, og ser med forventning fram til å få henne på plass i prostiet, forteller Hasle.

Powered by Labrador CMS