HAALAND-SKUDD: På dagens trening var forsvarsbauta og kaptein Susanne Haaland farlig frempå med sitt tunge skudd.

Lover offensiv tankegang etter defensivt topp-oppgjør

Kolbotn-damene karret med seg et særdeles viktig poeng fra Sunnmøre i helgen. Nå er siktet innstilt på tre ferske poeng.

Publisert Sist oppdatert

AaFK Fortuna - Kolbotn 0 - 0

Søndagens topp-oppgjør mellom AaFK Fortuna og Kolbotn ble av det nervepirrende slaget, sett med KIL-øyne. Med bare fem poengs margin i favør KIL, satset hjemmelaget «alt» fra start for å kappe inn ytterligere. Det både kunne og burde de, målt etter spillets gang. Sunnmørslaget var farlig frempå opptil flere ganger og skapte trøbbel for det vanligvis så bunsolide Kolbotn-forsvaret.

Mål fikk de derimot ikke, og dermed var det Kolbotn som kunne trekke et lettelsens sukk etter kampslutt. Forspranget er fortsatt på fem poeng ned til AaFK og seks poeng ned til Tromsø. 

Fornøyd med ett poeng

– Vi gjorde det vi kom for, uttalte KIL-trener Tresor Egholm etter kampen, og pekte på at KIL-troppen var kraftig redusert både i antall og kvalitet.

Denne helgen var nemlig samtlige 2008-jenter på en turnering i Spania, mens tre 2007-jenter representerte Norge J16. I tillegg er Kolbotns solide midtbane-maestro Carina Vik Alfredsen ute for resten av sesongen med et tretthetsbrudd i leggen, så årvåkne fotballøyne la kanskje merke til at Kolbotn kun hadde to utespillere og én keeper på benken i helgen. 

Det er en situasjon Kolbotn ikke bør sette seg i for ofte dersom opprykksdrømmen skal sikres.

LEDELSE: Kolbotn leder fortsatt med fem poeng etter helgens toppoppgjør. For ordens skyld kan vi legge til at førsteplassen rykker rett opp til Toppserien, mens andreplassen må spille kvalik mot 9. plassen i Toppserien.

Sultne på seier

Nok om Aalesund-kampen. Den er nå der den hører hjemme: I historiebøkene. Den neste oppgaven heter «borte mot ØHIL» og skal forhåpentligvis løses på ypperlig vis på lørdag om en uke.

– Jeg har en god magefølelse foran kampen mot ØHIL. Vi er meget sultne på en revansj etter å ha tapt der i høst. Vi skal bruke det for alt det er verdt for å slå tilbake, sier KIL-trener Vetle Vangstuen.

Mens Kolbotn stort sett gikk fra seier til seier i grunnspillet, har sluttspillet startet tråere med ett poeng på to kamper. Nå mener alle med blått og hvitt hjerte at det er på tide å slå tilbake.

– Vi har mer enn nok kvalitet i laget til å slå ØHIL, men vi tar absolutt ikke lett på oppgaven. De har noen spillere som kan lage trøbbel for oss, men det har vi jaggu en god del av også, sier han offensivt.

Mot AaFK var den tidligere ØHIL-spilleren Celine Larsen noen få millimeter unna å sette sitt første mål for KIL, og kanskje kommer endelig scoringen mot gamle lagvenninner. det ville ikke overrasket Vangstuen i alle fall.

– Jeg er sikker på at det er et tidsspørsmål før den sitter for Celine. Det hadde smakt godt med en scoring til helga, men vi stresser ikke.

Går for seier

En annen som ikke har stresset, er Emilie Østerås. I helgen spilte hun over 60 minutter for første gang på over åtte måneder, etter at skaden hun pådro seg rett før sesongstart, viste seg å være langt mer alvorlig enn antatt. Det lange avbrekket var det vanskelig å få øye på mot AaFK. Hun var defintivt en av de bedre på et hardtarbeidende KIL-lag.

Nå er hun omsider klar for å tåle 90 minutter.

– Vi reiste opp til Ålesund og gjorde en proff kamp, men mot ØHIL forventet jeg noe helt annet. Da skal vi gå for seier, sier Østerås.

VIKTIG DUO: Emilie Østerås (foran) og Celine Larsen blir nøkkelspillere for Kolbotn i kampen for å rykke opp til Toppserien igjen.
Powered by Labrador CMS