BANE NOR SIN EIENDOM: Her har Bane NOR kjøpt tomter for 30,5 millioner kroner.

Bane NOR har kjøpt sentrale Kolbotn-tomter for 30,5 millioner

Bane NOR har kjøpt store arealer i Kolbotn sentrum. Spørsmålet nå er hva det skal brukes til.

Publisert

Den mye diskuterte eiendommen Villa Venleik er solgt til Bane NOR, sammen med Theodor Hansens vei 8A, Solbråtanveien 8 og Theodor Hansens vei 6B, for til sammen 30,5 millioner kroner. 

Det kunne regionavisen Østlandets Blad opplyse om i går. 

Mye diskutert eiendom

Særlig Villa Venleik har skapt mye debatt, men i februar 2025 ble det vedtatt at den historiske bygningen kunne rives. 

«Eksisterende bygg på eiendommene tillates revet. Det jobbes videre med et bedre tilbud til frivilligheten på Kolbotn. Som kompensasjon for mulig bortfall av Villa Venleik, skal området sikres gode og allment tilgjengelige friområder med parkmessig utforming og god tilknytning til turveinettet i området, Generasjonsparken og Kolbotnvannet.», leser vi i vedtaket fra kommunestyret 12. februar 2025. 

Opposisjonen mente den gang at man skulle bevare bygget for å la frivilligheten bruke det, men nå er det Bne H31 AS, et datterselskap av Bane NOR Eiendom AS, som sitter på makten over eiendommen. 

THEODOR HANSENS VEI 8A.
SOLBRÅTANVEIEN 8.

– Kan stort sett bare brukes til park

For å høre hva Bane NOR kan bruke denne eiendommen til kontaktet vi Helge Bunæs (H), utvalgsleder i plan og byggesak. Han forteller at eiendommen stort sett kan bare kan brukes til friarealer. 

– De har ikke lov til å bruke disse eiendommene til stort annet enn park og friarealer. Det aller meste er regulert til park. Noe kan kanskje brukes til bolig, men ikke mye. Jeg tipper de har kjøpt Villa Venleik og eiendommene rundt for å kunne utnytte tannlegetomta (Solbråtanveien 8) bedre, men jeg har ingen innsikt i deres planer for eiendommene, sier Bunæs til Oppegård Avis. 

Ordlyden i vedtaket fra kommunestyremøtet 12. februar 2025 er derimot tydelig på at dette skal være et boligprosjekt, men at utbygger, som ser ut til å bli Bane NOR, må forholde seg til en del krav om å tilrettelegge for park- og friarealer for allmenheten. 

Les hele vedtaket nederst i saken. 

Oppegård Avis har kontaktet Bane NOR for å høre mer om deres planer for eiendommene og vil publisere deres svar i egen sak. 

THEODOR HANSEN VEI 6B.

Kommunestyrets vedtak 12.02.2025:

Utvalg for plan og byggesak gir disse førende premissene for en detaljregulering for områdene BT3 og BT4 innenfor områderegulering for Kolbotn sentrum:

1. Kollen bør bevares. Det bør av hensyn til tilgangen for allmennheten og for boligene vurderes om kollen bør senkes noe.

2. Eksisterende bygg på eiendommene tillates revet. Det jobbes videre med et bedre tilbud til frivilligheten på Kolbotn. Som kompensasjon for mulig bortfall av Villa Venleik, skal området sikres gode og allmenttilgjengelige friområder med parkmessig utforming og god tilknytning til turveinettet i området, Generasjonsparken og Kolbotnvannet

3. Det skal reguleres for boligbebyggelse. Reguleringen kan vurdere muligheten for innpassing av arealer for tjenesteyting integrert i boligbebyggelsen.

4. Boligprosjektet skal tilpasse seg omgivelsene på en hensynsfull måte ved hjelp av varierte bygningshøyder. Det åpnes for å gå noe opp i høyde for blokkbebyggelsen inn mot Solbråtanveien.

5. Generasjonsparken skal bevares og reguleres som en del av planen. Det skal sikres en grønn buffer mellom generasjonsparken og ny bebyggelse.

6. Turveien langs Kolbotntjernet skal videreføres. Det skal sees nærmere på utforming, plassering og standard i detaljregulering.

7. Byggegrensa mot vannet tilpasses til områder med trygg byggegrunn.

8. Det jobbes videre med kunngjøring av oppstart av planarbeidet og grunnundersøkelser i 2025.

9. Det skal utredes om Villa Venleik kan rekonstrueres på alternativ plass innenfor utbyggingsområdet etter samme prinsipp som "Villa Breskeskjær" i Kolbotn hage.

Powered by Labrador CMS