KAN BLI SLIK: Dette er arkitektkontoret Snøhetta sine tanker om hvordan et treningsanlegg i Nordre Follo kan bli.

Ett steg nærmere å bli en realitet

Lørdag bestemte Norges Fotballforbund seg for gå videre med treningsanlegg-planene for Haaland & co.

Publisert

Denne helgen var store deler av fotball-Norge samlet i Oslo på årets viktigste møte, Fotballtinget. Du har kanskje fått med deg kampen for og mot VAR og at det skulle avgjøres denne helgen? Det er dét møtet vi snakker om.

Men for Nordre Follo kommune og innbyggerne i kommunen, var det en annen sak som kan få betydelig større ringvirkninger.

Kort fortalt:

  • Norges Fotballforbund har vedtatt å gå videre med planene om et nasjonalt treningsanlegg, og Asker og Ski er de to gjenværende kandidatene.
  • Ski Idrettspark kan få betydelige fordeler, inkludert en storhall, nye arbeidsplasser og økt kjennskap til Nordre Follo kommune.

Oppsummeringen er generert av Labrador AI, men gjennomlest av en journalist.

To kandidater

NFF vedtok nemlig å gå videre med planene om å realisere et nasjonalt treningsanlegg for fotballandslagene. Og der er det nå kun to kandidater igjen: Asker og Ski.

Hvilket av de to kollektivknutepunktene som ligger best an har vi foreløpig ingen offisielle indikasjoner på, men ifølge regionavisen Østlandets Blad, som rapporterte nyheten fra NFF-tinget først, la de merke til en litt spesiell detalj.

«Der ble det kun vist skisser fra det tegnede anlegget i Ski.», rapporterte ØB.

(Saken fortsetter)

Satt av penger 

I sum er det nå satt av 3,1 millioner kroner av NFFs overskudd til videre planlegging av prosjektet. Og nyheten ble umiddelbart omfavnet av posisjonspartiene i kommunen, som fyrte av en felles pressemelding. 

Her kom det blant annet frem at ordfører Cecilie Pind (H) allerede har jobbet tett med NFF om saken en stund.

– Vi har jobbet tett med NFF og en del andre aktører for å legge til rette for at dette anlegget kan etableres i Ski.

At også varaordfører Tønnes Steenersen (FrP) er med i heiagjengen, var ingen stor overraskelse.

– Vi synes planene er alle tiders og vi har god støtte fra lokal-idretten som er enig med oss i at dette vil gi mange fordeler for oss, uttaler han.

JOBBER PÅ: Tønnes Steenersen (FrP), ordfører Cecilie Pind (H), Kjell Johansen (Pp) og Paal Sjøvall (Sp) heier på prosjektet.

Store planer

I skissene som er laget for en eventuell etablering i Ski Idrettspark er det tegnet inn blant annet fire-fem fotballbaner, et større administrasjonsbygg, en stor hall og muligheter for sambruk mellom lokal-idretten og NFF på flere av banene. 

– Ski Idrettslag beholder den kapasiteten de har i dag, og vil i tillegg kunne bruke noen av NFF sine baner når de er ledige. Det samme gjelder den planlagte hallen, forteller Cecilie Pind, og legger til: – Dette vil også bety at en god del nye arbeidsplasser vil bli etablert i Ski Idrettspark, og anlegget vil være viktig for kjennskapen til Nordre Follo kommune som den attraktive kommunen vi er, mener ordføreren.

«Ja-mannen» Steenersen, mener valget bør være enkelt for NFF.

– Vi har lagt mye til rette allerede, og mener det bør være naturlig for NFF å velge Ski Idrettspark for denne etableringen, mener Steenersen.

Powered by Labrador CMS