KOLBEN: Forrige uke arrangerte Norde Follo kulturskole sommerskole med en rekke aktiviteter på programmet.

Stor stas å male på klær

Over 200 barn og unge deltok da kulturskolen arrangerte sommerskole. På menyen finner vi alt fra maling på klær til musikkverksted. 

Publisert

Nordre Follo kulturskole sin sommerskole ble gjennomført i uken som gikk. Over 200 barn fikk denne uken opplevd mestring, læring og minneverdige opplevelser med alt fra dans til animasjon, kunst og musikk. 

Fikk male på klærne sine

På visuelt kunstfag var elevene innom mye, men for det meste har fokuset vært å male på tekstiler.

– Vi har malt på klærne våre! Det har vært kjempemorsomt, sier elevene som er mellom åtte og elleve år. 

– Hva synes foreldrene deres om det da?, spør vi

– Det vet vi ikke, de kommer etterpå for å se, men de synes nok det er greit, forteller kunstnerspirene til Oppegård Avis. 

De har også brukt uka på å male handlenett, lage vennskapsbånd (armbånd) og hver dag har de hatt quiz i lunsjen hvor kunst, musikk og kultur har vært gjennomgående temaer. 

HANDLENETT: Her ligger noen av handlenettene som ble utsatt for maling.

Pastellkritt og leire

En annen kunstgruppe på sommerskolen brukte uken på å lage keramikk, men de fikk også testet andre teknikker innen kunst. Blant annet pastellkritt. Det måtte vi få forklart hva er. 

– Det enkleste er å vise det, men det er et type kritt hvor man bruker fingrene til finjustere fargen for å gjøre det svakere, forteller de og viser oss. 

Det var derimot leire som var det suverent morsomste. Forklaringen var enkel. 

– Leire har vært morsomt. For det kan vi ikke gjøre hjemme!, sier de. 

Og med leiren var det to vidt forskjellige ting som var populært og forme. Tekanner og katter. 

– Hvor mange av dere er glad i te?, måtte vi spørre om. 

Svaret vi fikk avslørte at det var svært få som lagde tekanner for tetørstens skyld. 

– Jeg tror vi har lagd mye tekanner fordi det ser veldig fint ut, sier de til Oppegård Avis. 

FORM OG FARGE: Her viser elevene frem noe av ukens produksjon.
TEKANNER: Som nevnt var både tekanner og katter populært å forme.
IKKE BARE LEIRE: Dette var også noe annet barna fikk prøvd seg på. Disse stod utstilt i Kolben fredag.

– Kjedelig å ikke gjøre noe

Da vi besøker Kolben fredag er det like før foreldrene kommer for å hente barna sine. Dansegruppa er i ferd med å gjøre seg klar til forestilling for foreldrene, men tre av danserne tar seg tid til å fortelle litt om hva de synes om sommerskolen. 

– Hvorfor dans?

– Fordi det er gøy å bevege seg. Det er så kjedelig å ikke gjøre noe og bare sitte stille, sier danserne. 

– Det er også veldig gøy å være her, for her møter vi nye folk og får nye venner. Det er mange som fortsatt er bortreist, så da er det fint å møte nye folk her, legger de til. 

TO DANSER: Elevene på dans viste frem to danser for foreldrene før de reiste hjem og tok helg.

– Vi har laget så mye musikk

På musikkverkstedet har elevene brukt uken på å lage musikk fra scratch. Da vi banker på døra ti minutter før avslutningskonserten var det bare å glemme å få noen sitater fra gjengen. De måtte bruke all tilgjengelig tid på de siste detaljene. 

Musikkverkstedet framførte en rekke sanger og alt hadde de laget selv. Av instrumenter vi kunne telle var minst ni forskjellige instrumenter i bruk. 

– Vi har laget så mye musikk denne uka, så vi må bare huske hva det var vi skulle spille, forteller en av lærerne under konserten med de fremmøtte foreldrene. 

MUSIKKVERKSTEDET: Det var mye lyd i et av musikkrommene i Kolben på fredag.

Mye, mye mer

I løpet av uka har det skjedd mye annet også. Blant annet har det vært en teatergruppe og på Ingieråsen skole har det blitt arrangert sirkusskole. I Ski har det vært dans, hiphop og teater. 

FILMVISNING: Elevene på animasjon viste frem filmene de har brukt uka på å lage ved hjelp av stop motion.
Powered by Labrador CMS