KONGELIG COMEBACK: Kong Haakon, her fotografert da han var Kronprins, kommer tilbake til Oppegård.

Kong Haakon besøker Sofiemyr og Kolben

Onsdag 11. november får vi kongelig besøk i Oppegård.

Publisert Sist oppdatert

Onsdag 11. november får Nordre Follo storfint besøk. Kong Haakon skal besøke Kolben bibliotek og Fløysbonn ungdomsskole på Sofiemyr.

Det er Det europeiske Wergelandsenteret som står bak temadagen om demokratisk medborgerskap, ifølge en pressemelding. Arrangementet finner sted onsdag 11. november.

Skal delta i undervisning

Dagen starter i Kolben bibliotek på Kolbotn. Her skal kongen få en innføring i ferske trender og utfordringer innen utdanning for demokratisk medborgerskap.

Deretter går ferden videre til Fløysbonn ungdomsskole. Der skal gjesten sitte på skolebenken og ta del i et undervisningsopplegg ledet av elever som tidligere har deltatt på demokrativerksted på Utøya.

Tidsrammen for hele arrangementet er lagt fra klokken 09.15 til 14.15.

– Vi er veldig glade for at kongen viser et engasjement for barn, unge og demokrati. Demokratiet er avhengig av at unge ønsker å delta, og at de stoler på at demokratiet fungerer. Det skjer ikke av seg selv. God demokratilæring legger til rette for at elever lærer om, gjennom og for demokrati, sier Eva Kløve, direktør ved Det europeiske Wergelandsenteret.

Ti år med demokrativerksteder

Verkstedene på Utøya inngår i utdanningsprogrammet 22. juli og demokratisk medborgerskap, som finansieres av Kunnskapsdepartementet. Tilbudet for lærere og skoleklasser drives i samarbeid mellom Raftostiftelsen, 22. juli-senteret, Utøya og Wergelandsenteret. Arrangøren er et europeisk ressurssenter for utdanning i menneskerettigheter, opprettet av den norske staten sammen med Europarådet.

Opplegget har pågått i ti år. Gjennom dette tiåret har over 1 200 lærere og 2 500 elever deltatt. Disse har fungert som ambassadører på egne skoler, og ifølge arrangøren har de gjennomført aktiviteter for anslagsvis 55 000 medelever, lærere og andre i lokalsamfunnet.

Powered by Labrador CMS