OPPRYKKSJUBEL: Eline Hegg (helt til høyre) er klar for ny klubb. Her sammen med Joanna Bækkelund (f.v.), Emilie Østerås (nå Stabæk) og Johanne Fridlund.

Ny Kolbotn-stjerne forlater klubben

Eline Hegg (23) har signert for serie- og cupmester Vålerenga.

Publisert Sist oppdatert

Som Oppegård Avis antydet i forrige uke, kan det fort bli spillerflukt fra Kolbotn etter årets sesong. En av hovedårsakene til det er at kun én spiller har kontrakt etter nyttår.

Nå har en ny nøkkelspiller bekreftet sin exit. I dag ble nemlig midtbane-eleganten Eline Hegg klar for årets serie- og cupmester Vålerenga.

Hun er dermed det andre «store navnet» som forlater Kolbotn på kort tid, etter at Selma Panengstuen nylig ble klar for Brann.

I likhet med landslagskeeper Panengstuen går også Hegg gratis til sin nye klubb, siden hun er kontraktsløs ved nyttår.

KLAR FOR NYE OPPGAVER: Eline Hegg har vært i Kolbotn siden 2018-sesongen og har spilt 151 kamper for klubben.

Ønsker å vinne

Hegg sier til Oppegård Avis at hun har fantastiske minner fra Kolbotn, men at hun gleder seg til å ta et nytt, spennende steg.

– Jeg går til Vålerenga for å spille fin fotball, for å bli bedre og for å vinne. Enkelt og greit, sier Hegg.

Dermed stopper det på 151 kamper og 25 mål for den blide Finnmarks-jenta, som faktisk har vært i Kolbotn helt siden 2018. Hun var lenge sett på som et rent offensivt talent og i 2022-sesongen slo hun for alvor ut i full blomst, selv om det til slutt endte med nedrykk for KIL. 

I 2023-sesongen var hun 1. divisjons beste spiller fra en ny rolle som indreløper, da de rykket opp til Toppserien igjen, og hun har også vært en svært viktig spiller i årets sesong.

SIKKER PÅ STRAFFE: Ett av de 25 målene Hegg har scoret, ble scoret på straffe mot Hønefoss. Folk med godt syn kan se ballen oppe i det venstre hjørnet.

Vil savne vennskapene

Med så mange sesonger i hvitt og blått, har hun samlet opp noen gode minner.

– Jeg kommer til å huske alle vennskapene best, og det har vært mange i løpet av seks år i klubben. Jeg kommer til å savne menneskene som har stått meg nærmest i år litt ekstra, både trenere og spillere.

Når det gjelder gode øyeblikk på banen, trekker hun frem to relativt ferske kamper.

– Det var et vanskelig spørsmål, men det var en utrolig deilig lagseier mot Rosenborg i år. Utenom det var kampen mot Ålesund før sommeren i fjor (4-2) fantastisk med tanke på stemningen på kampen og steget mot opprykket, sier Hegg til Oppegård Avis.

– Et stort tap

Kolbotn-trener Luke Torjussen fortviler etter å ha mistet nok en nøkkelspiller.

– Eline er et stort tap for oss. Hun har vært god i nesten alle kamper denne sesongen og en helt fabelaktig spiller å ha i treningshverdagen. Hun oser kvalitet, setter standarden og det har motivert meg ekstra å få jobbe med spillere som henne. Det har vært et privilegium, sier Torjussen til Oppegård Avis.

Selv om det gjør vondt å miste en diamant som Hegg, skjønner han valget.

– Det er et flott steg for Eline og en meget god signering av Vålerenga. Samtidig er det et enormt tap for oss, og en slik spiller er det ikke bare bare å erstatte. Det er klart hun etterlater seg et stort tomrom som vi må forsøke å fylle, roser Torjussen.

MISTET NY STJERNE: Kolbotn-trener Luke Torjussen må registrere at en ny nøkkelspiller har forlatt klubben.

Flere kan gå

Oppegård Avis har som kjent spekulert i om det kan bli tynt med etablerte spillere igjen på Sofiemyr denne vinteren. Etter det vi erfarer er minst én sentral spiller til svært aktuell for en overgang til ny klubb. Også det vil være gratis, siden Kolbotn ikke har skrevet kontrakter med noen av sine spillere for neste sesong, bortsett fra Carina Vik Alfredsen (18), som har kontrakt et halvt år til.

Når, eller hvis det skjer noe, leser du om det på OAvis.no.

Powered by Labrador CMS