Innbrudd i Kolben
Ansatte på Kolben forteller at innbruddstyvene trolig var på jakt etter penger.
– Det har vært et innbrudd i Kolben. En uniformert bil og en sivil politibil er på plass utenfor Kolben, på Jan Baalsruds plass.
Det opplyser vår reporter på stedet, Eskil Bjørshol, om.
– Ifølge politiet i den sivile bilen skal det ikke være snakk om noe veldig alvorlig, forteller Bjørshol.
Politiet sikrer spor
Kulturhusleder, Lone Schrøder, var selv ikke til stede i Kolben tirsdag formiddag, men har litt mer informasjon om saken.
– Det stemmer at det har vært et innbrudd. Det jeg vet er at det hovedsakelig skal ha vært i kontorene i kulturhusadministrasjonen, sier Schrøder til Oppegård Avis.
Hun har derimot ikke oversikt over om noe er stjålet.
– Akkurat nå har ikke jeg kjennskap til om noe har blitt stjålet. Politiet jobber nå med å sikre bevis, fingeravtrykk også videre, sier Schrøder, som ikke har mer informasjon å komme med akkurat nå.
– Trolig sett etter penger
Espen Branden jobber som kulturhuskonsulent i Kolben. Det var han som oppdaget innbruddet da han kom på jobb tirsdag morgen.
– De har brutt seg inn i administrasjonen hos oss, men vi kan ikke se at det har blitt tatt noe. Alt av PC-er og den type ting er her, forteller Branden til Oppegård Avis.
Han opplever at innbruddstyvene kan ha vært på jakt etter penger.
– Det kan se ut som de har lett i skuffer og skap. De har trolig sett etter penger. En nøkkelboks var blant annet brutt opp. Den kunne det sikkert se ut som inneholdt penger, men det var bare nøkler der, sier han til Oppegård Avis.
Tror de tok seg inn fra parkeringshuset
Branden forteller at politiet nå har dratt. Avtrykket etter innbruddet er noen ødelagte låser og dørkarmer, men det er fortsatt en jobb å gjøre.
– De har brukt brekkjern for å bryte opp låsene. Disse dørene og karmene må fikses, også må vi bytte alle låsene på ytterdørene til bygget. Det kan se ut som de tok seg inn fra parkeringshuset tilknyttet Kolbotn Torg.
– Det er veldig kjedelig at sånt som dette skjer. Kolben skal være et åpent hus hvor folk kan komme og gå. Det er både kjedelig og unødvendig og bruke tid og penger på dette. Nå har politiet dratt. De sier de skal etterforske saken videre, blant annet se om vi får noe informasjon fra overvåkningskameraer, avslutter Branden med.