Romjul – tid for ro og ettertanke.
Kjell Magne Bondevik har ordet i «Slik har vi det nå».
NB: Dette er et debattinnlegg, skrevet til spalten Slik har vi det nå.
Jeg liker dagene mellom jul og nyttår – romjulstiden. Etter en hektisk førjulstid, der mye skulle forberedes, senker freden seg etter å ha gjort unna julaften. I min barndom var det en nokså fast regel at vi holdt oss i ro hjemme 1.juledag. Besøk og arrangementer fikk vente til senere i romjula.
Selv pleier jeg i romjuls-dagene å lese julebrevene som vi har fått. De gis ofte tilbakeblikk på året som nesten er omme. Gode og vonde opplevelser for mange. Så fører jeg avtaler inn i min nye sjuende sans for neste år. Slik får jeg oversikt over noe av det som ligger foran. Jeg vet at flere avtaler vil komme til etter hvert. Dette gir grunn til ettertanke om hva jeg vil bruke de neste månedene til.
Prioriterer jeg riktig? Dess eldre vi blir dess mer påtrengende blir spørsmålet om hva vi fyller tiden med.
Slike tanker får en ny omdreining når vi går inn i nyttårs-helga. Hva har vi gjort i året som ligger bak og hva skal vi fylle det nye året med? Ikke alt kan planlegges. Vi får stadig påminnelser om at det skjer uforutsette ting. Det er nok godt at vi ikke vet alt. Men en ting tror jeg at vi alle har som et ønske for det nye året; at verdens ledere vil gjøre slutt på krig, forfølgelse og menneskerettighetsbrudd og at hver og en av oss kan spre mer glede og kjærlighet blant dem vi omgås. Da vil det bli en bedre verden for alle!
Bursdagsfeiring uten bursdagsbarnet?
Vi har bak oss nok en julefeiring. Fremfor alt er det en familiehøytid. Men det er mye ståk og støy rundt jula. Jeg skal ikke moralisere over dette. Mange vil gjøre sitt beste for at dem vi er glade i skal få gode opplevelser. Men midt oppe i alt stress er det lett å glemme at vi faktisk feirer en bursdag – for Jesus Kristus. Mediene er fulle av stoff om jule-feiringen men ofte helt uten å nevne hvem vi feirer. Det ville vært rart om vi feiret gebursdag for et familiemedlem eller en venn uten at vedkommende var til stede. Av og til får jeg følelsen av at det er det vi gjør i jula. Men heldigvis kan vi feire og møte Jesus Kristus andre dager i året også.
Godt nytt år!