TUFTEPARK: Hans Fredrik sin filosofi er som en tuftepark, lett tilgjengelig og enkel å bruke.

Skroter jobben i IT-bransjen og tar et tak for folkehelsa

Hans Fredrik Johansen er helt vanlig familiefar og mosjonist fra Tårnåsen. Nå er han også personlig trener.  

Publisert

Etter mange år i IT-bransjen skifter Hans Fredrik Johansen fra Tårnåsen beite og setter helsefremmende arbeid i sentrum. Nå skal han hjelpe deg og meg i form som personlig trener gjennom plattformen miHealth.tech. 

– Drømmen og visjonen er kanskje å hjelpe folk fra å være på et sted der man ikke trener, eller ikke har noe glede av å trene til å begynne å trene slik at man opplever mestring, resultater og forbedret livsglede og livskvalitet. Jeg har stor tro på at mange kan gjøre små grep i hverdagen som gir store resultater, sier han til Oppegård Avis. 

Nyutdannet mosjonist 

Johansen har nettopp fullført utdannelse som personlig trener ved AFPT Akademiet For Personlig Trening og nå satser han på en karriere innen nettopp dette. Det betyr at han i stor grad legger IT-jobben på hylla. 

Ønsket om å jobbe med trening er ikke helt tilfeldig. Han er nemlig ikke en hvem som helst når det gjelder fysisk aktivitet heller. Under Oslo Triatlon 9. august i år vant han aldersklassen for 55–60 åringer og slo blant annet annet O2-pumpa Anders Aukland. 

På merittlista finner vi også en 5. plass i VM for aldersbestemte klasser i triatlon og en seniorseier på 800 meter fri på RA-cup i Sofiemyrhallen. 

– Jeg konkurrerer aktivt i triatlon, og har også konkurrert i langrenn, men det er viktig å fortelle at fokuset mitt som personlig trener ikke handler om å få folk til å begynne med verken triatlon eller langrenn, men at en større del av befolkningen trener litt mer ut ifra hver enkelts utgangspunkt, sier han. 

MOSJONIST: Med en 5. plass i et VM i triatlon for menn over 50, er kanskje ikke Hans Fredrik en helt gjennomsnittlig mosjonist.

Sikter seg inn på bedriftsmarkedet

Den første målgruppen Johansen kaster seg over er næringslivet og er allerede i gang med gruppetimer og en til en oppfølgning på Rosenholm Campus med Atlet Fysio på laget. Han forteller at hans egne erfaringer fra næringslivet er årsaken til at han retter seg mot denne målgruppen. 

– Jeg erfarer at folk i IT-bransjen ofte er veldig glade i PC-ene sine, og for mange som endte opp i denne bransjen var siste skoledag på videregående en gledens dag for mange. Da var også siste gymtime over. Etter mange år i arbeidslivet ser jeg at dette får konsekvenser i det lange løp, og det er ikke bra. 

– Norske arbeidstakere står overfor store helseutfordringer. Muskel- og skjelettplager er den hyppigste årsaken til sykefravær og rammer 40 % av arbeidsstyrken. Over 30 % sliter med søvnproblemer ukentlig, og rundt 35 % opplever stress og psykisk belastning på jobb. I tillegg er så mange som 70 % av voksne fysisk inaktive i forhold til anbefalingene fra Helsedirektoratet og WHO, sier Johansen.

Du trenger ikke å være i form for å delta, du kommer i form ved å møte opp,

Hans Fredrik Johansen

Bygger opp et større tilbud

Nå planlegger han å sette opp en serie med ti gruppetimer hvor han går igjennom en rekke forskjellige aktiviteter for folk i alle aldre. 

– På kort sikt ønsker jeg å få til ti ukentlige gruppetimer med ulike aktiviteter for folk i alle aldersgrupper. Dette er ikke for spesielt spreke eller erfarne mosjonister. Det er nettopp for dem som trenger et tilbud de kan kjenne seg igjen i. Kort, overkommelig, fleksibelt og tilpasset hverdagen. Du trenger ikke å være i form for å delta, du kommer i form ved å møte opp, sier han. 

Målet for Johansen er at folk kan gå ut av rommet etter en økt og få lyst til å komme tilbake. 

– Jeg vil at folk skal gå ut av rommet og tenke: «Dette kan jeg faktisk fortsette med». Det er ikke så ofte vi finner noe som både er sunt, sosialt og mulig å få til i en travel uke. Dette skal være nettopp det. 

 – Her ser jeg for meg økter med temaer som «kom i gang med løping», «mobilitets- og kjernetrening», «enkel styrke i studio» og rolige restitusjonsøkter. En egen treningsgruppe for pensjonister er også under planlegging, med fokus på trygg bevegelse, balanse og sosialt fellesskap, avslutter Johansen med. 

Disse timene kan du melde deg på nå:

Mandag 10:30–11:15 – Trening før lunsj

Tirsdag 07:15–08:00 – Trening før jobb

Onsdag 15:00–15:45 – Trening før middag

Torsdag 10:30–11:15 – Trening før lunsj

Mandager og torsdager har han satt på egne timer for pensjonister klokken 11.30. 

Powered by Labrador CMS