SKIFORENINGEN: Håvard Abrahamsen, Svein Skrattalsrud, Terje Martinsen og Ragnar Skaarer står til tjeneste for «skisportens fremme» som er formålet til Skiforeningen.

Blåser liv i «hauggamalt» skirenn

Gaupesteinsrennet var en institusjon for lokal skisport i gamle dager. Skiforeningen inviterer til tur i historiske spor lørdag 27. januar. 

Publisert

Gaupesteinsrennet var Oppegårds svar på Birkebeinerrennet. Rennet som gikk fra Kråkstad til Østre Greverud kan nok ikke skilte med den samme historien som Birken, men en gedigen stein langs løypa er det i det minste. Nemlig «Gaupesteinen». Gaupesteinsrennet ble arrangert for første gang i 1937 og for siste gang i 1996. 

– I 1996 var det så gode forhold at rennet hadde målgang på Greverud skole, men det ble også det siste rennet i dets historie, sier Ragnar Skaarer som var leder for rennet i 15 år. 

En artig funfact er et beste kvinne i det siste rennet som gikk var May Bente Weng som er moren til selveste Heidi Weng, ifølge Østlandets Blad

GAUPESTEINSRENNET: Starten gikk i Kråkstad deretter var det opp til skytebanen på Granerud videre til Gaupesteinen, Skeidarkollen, Sterkerud, Stallerud og til slutt avsluttet renner på Østre Greverud.

Gaupesteinsrennet gikk fra å være hele Follo sitt eget Birkebeinerrenn til å bli Follo-region sin egen versjon av det legendariske skøyteløpet i Nederland, Elfstedentocht. Elfstedentocht er nemlig mest kjent fordi det stort sett aldri er gode nok forhold til at det kan gjennomføres. Sist gang Elfstedentocht ble gjennomført var nettopp i 1997. 

Mer om Elfstedentocht:

Første arrangement:

  • Ideen til Elfstedentocht oppstod på slutten av 1800-tallet. Det første offisielle Elfstedentocht ble organisert i 1909 av den frisiske skøyteforeningen (Friesche Ijsbond). Kilde: Elfstedentocht.frl

De tidlige årene:

  • Løpet fikk prominens i begynnelsen av det 20. århundre, med bemerkelsesverdige arrangementer i 1912, 1917 og påfølgende år, ofte påvirket av de rådende værforholdene. Kilde: Wikipedia - Elfstedentocht

Bemerkelsesverdige utgaver:

1963-løpet, kjent som "Helvete i '63", var spesielt beryktet på grunn av ekstreme værforhold. Bare 69 av 10 000 deltakere fullførte, og trosset temperaturer på -18 °C og harde vinder. Kilde: Wikipedia - Elfstedentoch

Nyere historie:

    • Siste Arrangement: Det siste Elfstedentocht fant sted 4. januar 1997. Siden da har det ikke vært et annet løp, hovedsakelig på grunn av utilstrekkelige isforhold. Kilde: Elfstedentocht.frl
  • 2012 Nesten-Gjennomføring: I 2012 var det økt forventning til arrangementet under en kuldeperiode, men det skjedde til slutt ikke. Organisatorene hadde forberedt seg ved å justere vannstrømmen i kanalene for å maksimere istykkelsen og nøye overvåke været. Kilde: Wikipedia - Elfstedentocht

Research og oppsummering er gjort med hjelp av kunstig intelligens og kontrollert av redaksjonen. 

Ikke renn, men tur

Etter flere snøfattige vintre ble det aldri nok snø i Gaupesteinsmarka til å arrangere skirennet og etter hvert begynte apparatet rundt å falle fra. Rennet ble arrangert av ildsjeler i idrettslagene som gradvis forsvant. I kombinasjon med et strengere regelverk, dårlige vintre og organisatoriske årsaker ble Gaupesteinsrennet foredlet. Helt til nå. Morten Roa tok initiativet til å ikke arrangere rennet på nytt, men å invitere til en tur i de gamle sporene. 

– Vi arrangerer ikke et renn, men inviterer til en tur. Turen kan du i prinsippet gå når som helst, men førstkommende lørdag tilrettelegger vi med å merke løypa og fyrer opp noen bålpanner underveis, sier Roa. 

Han legger til at de prøver å koordinere med åpningstider på flere av stuene langs løypa. 

– Vi er i dialog med stuene langs løypa. Blant annet Skeidarkollen vil holde åpnet, sier han. 

GREVERUD: På golfbanen, inne på Skiforeningens sitt tilholdsted, mimrer vi tilbake til glansdagene, men ser også frem til nye skiopplevelser for store og små.

Svein Skrattalsrud er leder for Skiforeningen i Sørmarka. Han forteller at det er gøy å kunne «konkurrere» med Nordmarka med godt føre her i sør. 

– Skiforeningen arrangerer regelmessig bussturer til Mylla i Nordmarka. Da går folk tilbake til byen selv på eget ansvar. Vi får nok ikke egen buss til Kråkstad, men vi prøver nå å få Skiforeningen sentralt til å kommunisere ut at man kan gå en historisk tur i Sørmarka på lørdag. Toget til Kråkstad tar jo bare 17 minutter mens bussen til Mylla tar godt over timen, sier han. 

– Husker at det var slitsomt

For anledningen kommer også løypebasen, Terje Martinsen med generalsekretæren i Skiforeningen, Håvard Abrahamsen på slep. Abrahamsen selv minnes det historiske rennet som slitsomt, mens Martinsen nå anbefaler Gaupesteinsmarka som et godt utgangspunkt for en skitur i disse dager. 

– Jeg har jo gått Gaupesteinsrennet selv og husker at det var slitsomt, ler Abrahamsen. 

– Nå er det veldig flott i hele løypenettet. Jeg tror vi har ca. 180–190 kilometer med løyper i Sørmarka nå. Skulle jeg pekt ut et sted å gå nå ville jeg satset på Gaupesteinsmarka. Der får vi ikke alltid til å lage løyper, sier han.

Til tross gode forhold er Martinsen spent på været. Dette intervjuet ble tross alt gjort på fredag. Nå på mandag vet vi at væromslaget som var meldt, ble en realitet. 

– Jeg er spent på regnet. Kommer det mye regn kan vi få problemer, men mange steder har vi kun tørr snø som ikke er festet til bakken. Her vil det egentlig være fint med litt regn og mildvær, men det forutsetter at det ikke kommer for mye regn, sier Martinsen. 

Mandag har Oppegård Avis prøvd å få kontakt med Martinsen, men han har så langt ikke svart på våre henvendelser. 

MÅLGANG: Her kommer du i mål etter en ca 30 kilometer lang tur fra Kråkstad. Forholdene på Greverud var eksemplariske fredag. Her holder nok forholdene godt, selv etter nedbøren.
Powered by Labrador CMS