BALLKONTROLL: RG-utøvere er vant til mange baller i lufta. Her leder trener Sabina Geidarova an.

Flott sommershow av Kolbotn-gymnastene

Fikk du ikke med deg showet? Fortvil ikke - her får du høydepunktene!

Alt gikk etter planen da RG gruppa i Kolbotn gjennomførte sitt store sommershow i Sofiemyrhallen på tirsdag, under kyndig ledelse fra konferansier Joan Kristin Hammeren.

Mange barn i alle aldre og på ulike nivåer viste hva de hadde lært i året som gikk. Og det var ikke lite!

Rytmisk Gymnastikk (tidligere Rytmisk Sports Gymnastikk) er en idrett der man danser innøvde program til musikk. Programmet skal blant annet inneholde sprang, piruetter, balanseøvelser, bevegelighetsøvelser og artisteri, i samsvar med valgt musikk.

Utøverne kan bruke redskapene ball, tau, ring, køller og vimpel, eller frittstående. Et program kan utføres individuelt, som duo eller som et lag, en såkalt tropp.

FLOTT: Sommerdansen var laget for anledningen og vekte stor begeistring blant publikum.

Ivrig på trening

RG passer ikke minst svært godt sammen med dans. Trener man RG er det nemlig alle muligheter for å bli en god danser, noe blant annet Gabriela Kmieciak (9) viser. 

Gabriela er en av de aller ivrigste til å trene, har vunnet ulike dansekonkurranser og kjører nesten tre mil hver vei for å komme til Sofiemyrhallen på trening. 

– Jeg heier på Norge i OL og drømmer om å være med, forteller hun. – Jeg er så glad i RG at jeg ser på masse RG hjemme og prøve forskjellige redskaper som tau, ball og vimpel.

Duo kjører hun sammen med Emilia Falevica (10).

– RG er en helt unik idrett, forteller Emilia. – Det er veldig gøy, og vi har et veldig godt miljø.

FORNØYDE: Merich Sezgin (10) og Sofiia Gorelik (11) fra konkurransepartiet var fornøyd med sin duo.

Godt miljø

Men det er ikke bare mindre barn som driver med RG på Kolbotn. Sabina Geidarova (17) kom fra Ukraina sammen med familien til Norge da krigen brøt ut, men fant seg raskt til rette i Sofiemyrhallen. I tillegg til å være utøver selv er hun en svært populær trener blant barna. 

– Barna er så positive, de er som en sol for meg, sier Sabina. Hun forteller også at det er visse forskjeller i opplæringsmetoder mellom Ukraina og Norge. 

I Ukraina er det veldig strengt – her er det nok mye friere, sier Sabina.

POPULÆR: Sabina Geidarova er en svært populær trener blant barna

Hovedtrener Hanna Nemchenko var svært fornøyd med kvelden. 

– I kveld gikk alt veldig bra. Barna vi har er flinke, men vi ønsker oss enda flere. Da får vi et enda større miljø, og RG blir enda gøyere for barna. Vi har breddeparti, ungdomsparti og konkurranseparti, avhengig av hvor mye man vil trene og satse. Her er alle hjertelig velkomne, oppfodrer hun.

Har du lyst til å prøve RG? Send en mail til rg@kolbotnil.no, så får du svar!

Her er enda flere flotte bilder:

VERDIG AVSLUTNING: Avslutningsnummeret var rett og slett nydelig.
GOD TRENER: De minste får litt kyndig veiledning av trener Nor Juvhaugen.
SEIRET: Fride Vaagland er en av de beste og mest erfarne utøverne på konkurransepartiet og kan blant annet se tilbake på en sterk seier i kretskonkurranse i sesongen som gikk.
KONSENTRASJON: Emilie Rideng har full kontroll på ringen.
KREVENDE: Vimpel er kanskje det vanskeligste redskapet innen RG.
KLARE FOR KONKURRANSE: Fride Vaagland og Emilie Rideng er konkurranseutøvere og har en sterk pallplass i duo i Norges største RG-stevne å se tilbake på i år.
TALENT: Merich Sezgin (10) med full kontroll.
GLEDE: Sofia Gorelik (11) og Merich Sezgin (10) er faste duopartnere og gode venninner

 

Powered by Labrador CMS