Gapahuken på plass
Kommunen sørget for at en gapahuk på avveie nå står slik at alle kan ta turen innom den.
Husker du gapahuken som siden før jul har stått strandet langs Skiveien, og som mer har minnet om et buss-skur der det har stått? Nå har gapahuken blitt fraktet dit den opprinnelig var ment å stå, og den er for alle å nyte. Det var kommunen som måtte inn å rydde opp.
Ble forlatt langs veien
Før jul skulle en gapahuk plasseres nede ved Nordenga, men denne ble stående fast på grunn av værforhold lenger oppe i veien.
Kommunen ble allerede da kontaktet med forespørsel om de kunne frakte gapahuken til riktig plass, men de var fullt opptatt med å sørge for at veiene våre ble måkt, i tillegg til alle sine andre oppgaver.
Men nå er gapahuken "reddet" av en kommune som har tatt seg tid til flyttearbeidet innimellom alt annet de har å gjøre.
– Gapahuken var ikke vårt ansvar å flytte, og vi kunne ikke prioritere den med det massive arbeidet vi har måttet fokusere på, men nå har vi flyttet gapahuken av ren «goodwill», sier Per Kristiansen i vei og park.
For alle
Beate C. Bergsli er avdelingsleder for ambulerende tjenster, hun utvikler og drifter også lavterskeltilbud for utviklingshemmede. Hun har tidligere fortalt at gapahuken som nå står på Nordenga, først og fremst satt opp for tur-gruppa til Solbråtan bo- og ressurssenter, som har et eget lavterskeltilbud for utviklingshemmede.
Men hun poengterer at den står der for at alle andre også kan bruke den. Ikke minst er hun svært fornøyd med at gapahuken endelig er på plass.
Komplisert ferd
Det har ikke vært bare enkelt å få gapahuken på plass. Runde en foregikk allerede før jul. Den gang stanset ferden like etter avkjøringen til Solbråtan fra Skiveien. Der har den stått siden, og Bergsli forteller at hun har fått mange hendvendelser om hvorfor det plutselig står et "buss-skur" langs veien.
I dag fikk endelig gapahuken ski på beina, og dermed var det null sak for kommunens Vei og park, som etter forespørsel hjalp til å frakte den strandede gapahuken dit den hele tiden har vært planlagt. Skiene vil etterhvert fjernes, og ny "grunn" vil ersatte skiene.
Håper folk passer på den
Gapahuken er bygget av "Allsidige bygg" og har vært sponset av Rotary. Bergsli håper nå at gapahuken blir flittig brukt av både de den er tiltenkt og andre på tur i området.
Hun forteller at turgruppen fra bo- og ressurssenteret malte gapahuken utvendig allerede før den plassert ute i kulda, og at de allerede er innstilt på å holde gapahuken "sin" ren og pen. Men en liten oppfordring har Bergsli til alle andre allikevel.
– Alle er hjertelig velkommen, og vi håper at folk blir å bruke den og passe på den, sier Bergsli.
– Det står søppeldunker i inngangen ned hit, så det er flott om alle hjelper til å holde det fint rundt her, avslutter hun.