BEST SKIKKET: I forarbeidet er det er gjort simuleringer av fire kommunale bygg og Greverud sykehjem pekte seg ut som best skikket til testprosjektet.

Her blir det solcelleanlegg

I sommer vil et flunkende nytt solcelle-anlegg stå klart på taket av Greverud sykehjem.

Publisert Sist oppdatert

De siste månedene har Nordre Follo kommune kjørt en omfattende anbudsrunde for å etablere solcelleanlegg på taket av Greverud sykehjem. Det kommer frem av kommunens postlister.

Opprinnelig skulle en leverandør velges denne uken, men for å være på den sikre siden, pågår det fortsatt en grundig evalueringsprosess. Trolig vil det være klart hvilken leverandør som får oppdraget i neste uke.

Pilotprosjekt

Ifølge papirene som Oppegård Avis har fått innsyn i denne uken, fremgår det at Nordre Follo kommune har vedtatt en plan for å etablere et solcelleanlegg som et pilotprosjekt. Et av målene er å få praktisk erfaring med drift og vedlikehold av et solcelleanlegg.

I den forbindelse er det nå hentet inn tilbud fra ulike aktører. Kravlisten er lang og detaljert, men aktørene må kunne tilby et komplett solcelleanlegg med ca. 135 kWp. Taket på Greverud sykehjem er rundt 3.500 kvadratmeter, men det er opp til hver enkelt aktør hvor mye av denne plassen de vil bruke til solcelleanlegg.

Anskaffelsen har en estimert totalverdi på 2.200.000 kroner og omfatter levering og montering av solcelleanlegg ferdig prosjektert. Det skal leveres et nøkkelferdig solcelleanlegg ferdig prosjektert, montert, tilkoblet, idriftsatt og testet.

Målet med installasjonen er ifølge papirene å sikre kostnadseffektiv egenproduksjon av energi og å styrke kommunens kompetanse og erfaring med drift og vedlikehold av solcelleanlegg.

Gleder seg

Henrik Madsen, fagleder SD, Enøk og Energi i Nordre Follo kommune, sier det både er spenning og glede knyttet til pilotprosjektet.

– Dette blir det første store solcelleanlegget Nordre Follo kommune har. Prosjekt blir en fin læring på alle måter for oss og vi får skaffet oss erfaring om dette. Med dagens energipriser er det selvsagt en kjempeambisjon og intensjon om å spare energi, sier Madsen.

Det er imidlertid ikke snakk om at solcelleanlegget vil gjøre Greverud sykehjem selvforsynt med energi.

– Nei, det klarer vi ikke. Det krever dette bygget alt for mye energi til. Vi synes uansett dette er superspennende og vi gleder oss. Det blir stort når anlegget begynner å jobbe for oss og at det blir en del av vår tekniske portefølje. Forhåpentligvis får vi gjort oss mange gode erfaringer raskt som vi kan bruke videre i nye og lignende produkter. Og så blir det selvsagt spennende å se hva det utgjør av strømforbruk, sier Madsen.

10 til 12 års nedbetalingstid

Han opplyser om at med den estimerte totalverdien på rundt 2,2 millioner og dagens prisnivå på strøm, så vil anlegget ha en simulert nedbetalingstid på 10 til 12 år.

Når en leverandør er valgt, vil det gå rimelig raskt å sette i gang prosjektet.

– De ulike leverandørene har ulike produkter, med ulike leveringstid. Men at det blir oppstart av montering i løpet av våren/sommeren 2023 er høyst sannsynlig. Vi har planlagt ferdigstillelse på sensommeren i år, så byggetiden er ikke all verdens, sier han.

Og blir erfaringene så gode som kommunen håper på, er det langt fra usannsynlig at det kommer flere anlegg på kommunale bygg.

– Høster vi gode erfaringer her, så ligger det i kortene at det vil bli montert andre steder også. Det er jo allerede vedtatt bygget på to planlagte skolebygg, men det kan defintivt komme flere steder, sier han til Oppegård Avis.

Powered by Labrador CMS